autor:

Hobit: Neočekávaná cesta

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Hobit: Neočekávaná cesta

Je tomu už 10 let, co se za kultovní Středozemí zavřela malá hobití vrátka. Od té doby jsme o případném pokračování prstenového univerza slýchali pravidelně každý druhý měsíc. Zprvu více a optimističtěji, posléze méně, skepticky a s lehkým odstupem. Návrat do Tolkienovy říše se stal zkrátka obtížnějším, vzhledem k tomu, že samotná původní trilogie byla jednoznačně uzavřena, a tak ke zfilmování připadala v úvahu pouze díla časově předcházející velkému putování do země Mordoru. Nyní nás režisér Peter Jackson láká po uplynutí celé dekády do světa, jenž tehdy nezměnil život jen jemu, ale i všem příznivcům fantasy žánru, a jenž se stal milníkem v historii soudobé kinematografie. Zda přijmout pozvánku na tento (ne)očekávaný dýchánek však není tak samozřejmé, jak se zprvu zdálo.

 

Hobit: neočekávaná cesta 2Hned na začátek je nutné zmínit, že Hobit jako předloha má bezpochyby velký potenciál. Velký svou výpravou, obrazovými možnostmi, dokonce i svým životně poučným sdělením. Jenže nežijeme v pohádkách, nýbrž ve světě, kde čas a peníze jsou neúprosnou proměnnou, a kde se prvotní ideály obloukem míjejí s konečným výsledkem. A tak se stalo, že poetický příběh o putování malého hobita za velkým dobrodružstvím pozbyl svého kouzla a přetavil se v něco úplně jiného; komerční  mainstream, jehož jediným úkolem je zachránit skomírající filmové studio MGM i krachující New Line Cinema, jež stála u samého zrodu filmové ságy.

 

Hobit: neočekávaná cesta 4První část filmového Hobita je příběhově nekomplexní, postrádá pevnější kostru, o kterou by se mohli opřít jak herci, tak režisér, a ve své podstatě jen dokresluje pozadí světa, které už z dřívějška známe natolik dobře, že nám samo o sobě nemá vlastně co nového nabídnout. Navíc estetický feeling ztrácí oproti Pánovi prstenů na realističnosti. Nedotknutou novozélandskou přírodu vystřídala převážně digitální panoramata, vesměs prvoplánová 3D akce a tam, kde společnost WETA bodovala svými skvělými maskami, jež působily naprosto přirozeně a reálně, přišla na řadu další zbytečná CGI animace.

 

Hobit: neočekávaná cesta 3Standardní zárukou kvality už pak zůstávají jen herci, obzvlášť duo Bilbo Pytlík (Martin Freeman) a sir Ian McKellen coby nestárnoucí Gandalf, již se svých rolí zhostili precizně a své charaktery na poli takřka tří hodin alespoň trochu posunuli vývojově dopředu. Ještě větší uznání si pak zaslouží Andy Serkis, jehož alter ego Glum za ta léta neztratil na dokonalosti. O hudební doprovod, jenž prošel jen nepatrnou obměnou a byl obohacen o pár nových skladeb, se znovu postaral skladatel a dirigent Howard Shore, bez jehož hudby by Středozem nebyla ani z poloviny taková, jak ji máme rádi.

První Hobit zkrátka nepřináší dostatečnou satisfakci po tak dlouhém čekání a nám nezbývá než doufat, že s následujícími dvěma díly přijde už jen obrat k lepšímu, a že vynalézavý Bilbo dojde do cíle své cesty stejně úspěšně, jako to zvládl jeho synovec Frodo už před mnoha lety.

 

Trailer k filmu Hobit: Neočekávaná cesta

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál