autor:

Gravitace: Sandra Bullock a George Clooney na pomezí Země a vesmíru

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
4
Gravitace: Sandra Bullock a George Clooney na pomezí Země a vesmíru

Když se mexický režisér Alfonso Cuarón před šesti lety rozhodl natočit vesmírnou odyseu nového tisíciletí, netušil, že má před sebou úkol takřka nadzemských rozměrů. Nedostatek financí, změny obsazení i scénáře dostaly snímek v průběhu příprav do stavu, v němž se nad ním vznášela oblaka pochybností a obav, zda nebude lepší celý projekt raději ukončit. Naštěstí se tak nestalo, hlavních rolí se ujala oscarová dvojice Bullock-Clooney a kritiky oslavovaný Cuarón se mohl pustit do svého doposud nejodvážnějšího počinu.

Celý koncept filmové Gravitace je vskutku prostý. Do prostoru 600 kilometrů nad Zemí je vyslána drobná posádka za účelem opravy vesmírné družice. Následná havárie však pouhým dvěma přeživším zvrátí účel původní mise v bezútěšný boj o přežití, ve kterém jsou odkázáni zcela na sebe, v mrazivém tichu, mimo gravitaci. 

 

 

Síla filmu tak nespočívá v rafinovanosti příběhu, nýbrž dvou hercích na pozadí technické revoluce, jež snímek přivedla k životu. Takřka úplná absence střihů v samotném úvodu, kamerové přelety a rotace, tíživá hudba v kontrastu s vizuálně dokonalými záběry na vzdálenou planetu, to vše činí z Gravitace intenzivní atmosférický zážitek, navíc podpořený v případě 3D projekce. S jistým odstupem jde o takřka autentickou zpověď dvou lidí, kteří čelí vlastním omezením, bezmoci, ztrátě naděje i následné touze bojovat dál a přežít uvnitř temného univerza. 

Gravitace je svým ztvárněním skutečně filmovou revolucí, vzdávající hold žánrovým klasikám, posouvající technické hranice vyprávění na samý vrchol.

 

Gravity trailer:

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


4 komentáře

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

  • Sandra Bullock hraje v něčem, co nestojí za * ? :-O Tomu se mi nechce věřit, ale odevšad slýchám na tnehle film samou chválu, tak mu asi dám šanci.

      1   0 Nahlásit X Odpovědět
  • Po shlédnutí tohoto fenomenálního snímku budete dlouho přemýšlet jestli sen z dětství "letět do vesmíru" vypadá opravdu tak, jako když do vesmíru letěl Krteček. Doporučuju vidět film v imaxu - po absolvování celého gravitačního zážitku budete moci říct - "ano byl jsem tam". S dobrým pocitem budete po svých scházet to dlouhé schodiště a nával lidí kolem vás vám najednou bude připadat jako docela fajn.

      2   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist