autor:

Film 127 hodin aneb sólo pro Jamese Franca

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
2
Film 127 hodin aneb sólo pro Jamese Franca

127 hodin

V roce 2003 Američan Aron Ralston přežil 127 trýznivých hodin v divočině s rukou přiskřípnutou ohromným kamenem, malým množstvím jídla a jen několika kapkami vody. Režisér Danny Boyle podle této události natočil film 127 hodin (127 Hours), který je právě v kinech.

Představte se situaci: Jste frajer-dobrodruh. Vyrazili jste si sami do odlehlých skal Národního parku Canyonlands zlézat stěny. Nikomu jste o tom neřekli. Nejdřív se svým teréňákem dopravíte na kraj civilizace. Pak pokračujete na svým horským kole průměrnou rychlostí 20 mil za hodinu. Párkrát se vysekáte, ale to je vám jedno. Když už to dál nejde, přivážete kolo ke stromu a dál jdete pěšky. Do uší hraje našláplá muzika a vám patří svět. Potkáte dvě holky, které se ztratily. Ukážete jim kudy jít, ohromíte je svou krásou a bezprostředností, uděláte společné foto a už zas běžíte dál. Když se ale soukáte úzkou průrvou, uvolní se kámen, spadne a zaklíní vám ruku. Jste doslova přišpendlení ke skále a nikde nikdo. Přichází stodvacetisedmihodinové peklo. Samota, beznaděj a nutná sebereflexe.

127 hodin (127 Hours) oficiální trailer

ram-horni

rám dolní

Režisér snímku Danny Boyle, který má na kontě třeba známý film Milionář z chatrče, si vybral opravdu těžké téma. Film je v podstatě one man show a moc se v něm neodehraje. Přes hodinu koukáme na chlapíka zavaleného balvanem a na pár jeho přeludů. A když si přečteme oficiální text distributora, ochudíme se i o napětí, jak to vlastně skončí.

Ačkoliv se to teď může zdát nemožné, film má mnohem více pozitivních aspektů. Prvním je už zmiňovaný režisér Danny Boyle, který točit opravdu umí. Ať už budete mít z filmu jakékoliv pocity, nemůžete mu upřít, že se povedl. Otázkou může být pouze to, do jaké míry je toto téma zfilmovatelné a může-li konkurovat našlápnutým hollywoodským scénářům. Dalším aspektem je James Franco v hlavní roli. Nominace na Oscara dokazuje, že podal skvělý výkon. Koneckonců prostoru měl na to dost. Není se čemu divit, že v poslední době točí tolik filmů a svoji roli má jistou i ve fantasy Sama Raimiho, které je plánováno až na rok 2013. Tuto svatou trojici nám uzavírá celkový obraz, do kterého bych najednou zahrnul kameru, střih a vizuální efekty. Na filmu spolupracovaly velké týmy profesionálů a výsledek je vidět.

127 hodin 1
Určitě se na 127 hodin běžte podívat a rozhodněte, zda-li si svoji nominaci na Oscara za nejlepší film zasloužil, nebo zařadí-li se jen mezi další snímky, kde se to hodinami, minutami, sekundami a čísly v názvu jenom hemží.

Tagy: film

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


2 komentáře

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat

  • Originál je tohle: http://www.youtube.com/watch?v=NerTo86BE9w&feature=related

    Stačí vidět tenhle kousek a je vidět, jak neuvěřitelně věrně to ve filmu podali.. jak James Franco, tak i celý filmařský štáb. James Franco a Dany Boyle jsou taky kromě Ralstonovi rodiny jediní, kteří tenhle originál viděli celý..

      0   0 Nahlásit X Odpovědět

Čti dál

TOPlist