autor:

Druhý Hobit: překvapivě dobré pokračování epické trilogie

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Druhý Hobit: překvapivě dobré pokračování epické trilogie

Znovuvzkříšení tolkienovského univerza, které započalo déle jak před rokem, je bezesporu velká událost. Zprvu proto, že se magická Středozemě znovu osvědčila jako vynikající ustálená značka, jež si i přes první rozpačité reakce dokázala obhájit svoji pozici a vydělat miliardy. Zadruhé, generace diváků se neustále proměňují, přece jen od uvedení Pána prstenů uplynula více než dekáda, dost času na to, aby se objevila nová věková skupina, jež nutně vnímá současnou filmografii odlišně, než ta předchozí, čímž si hobití trilogie zajistila novou a nemalou základnu fanoušků, která ji přetavila v novodobý fenomén. A v neposlední řadě je Hobit projektem, jenž zásadně posouvá technologickou rovinu filmového průmyslu vpřed, byť se to tak na první pohled nemusí zdát.

Hobit: Šmakova dračí poušť zcela právem zastiňuje svoji předchozí část. Je dynamičtější, hravější i smysluplnější. Nad plytkostí dějové linie, plynoucí z  nešťastného rozdělení útlé pohádky do tří samostatných celků, nemá cenu nadále hořekovat, neb nejde o nic víc, než hrabivý marketingový tah, kterým se netají ani sami tvůrci. A přestože jsem měl u Neočekávané cesty dojem, že sleduji dokument o výrobním procesu digitálních efektů smíchaný s bonusovým materiálem k Pánovi prstenů, druhá část Bilbovy epické výpravy mě o to víc překvapila.

Navzdory rouhačské stopáži je zde vskutku málo míst, u kterých by se mohl divák nudit. Krom příjemného úvodu, jenž se vrací důmyslně k rok starým událostem, je film demonstrací celého spektra tvůrčích nápadů, které berou dech, ať už jde o říční útěk hned před několika nepřáteli či finální shledání se Šmakem. Zároveň se Jacksonovi podařilo místy oživit atmosféru původní série, jež nepůsobí nikterak prvoplánově, nýbrž příjemně nostalgicky.

Škoda toho ztraceného roku, neboť Šmakova dračí poušť by po důslednějším sestřihání spolu s úvodní scénou ze Dna pytle obstojně ustála jako samostatně fungující film, u kterého si ještě rádi počkáme na finále, které bude beze sporu velkolepé. 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál