autor:

Druhá Nymfomanka je směsicí zklamání a Trierovy svrchovanosti

kategorie:
Film
publikováno:
počet komentářů:
0
Druhá Nymfomanka je směsicí zklamání a Trierovy svrchovanosti

Přítmí sálu se nevyhnutelně prohlubuje, povyk utichá a zraky již skromné hrstky diváků se začínají vpíjet do velkého plátna, s napětím očekávajíce vyvrcholení několikahodinového kolosu jménem Nymfomanka. Na scéně se objevuje známá tvář. To Charlotte Gainsbourg aka Joe započíná vyprávět druhou část svého dosavadního života, jenž se má brzy stát velkým výsměšným políčkem všem divákům, kteří v dobré víře očekávali přinejmenším režisérův vyprávěčský standard.

Druhý díl Nymfomanky skýtá hned několik slabin. Pomineme-li nadměrnou stopáž, na kterou doplácí především souvislost děje, je to hlavně autorova roztěkanost a neschopnost dovést stěžejní myšlenku do konce. I když je dělení příběhu mezi kapitoly značně omezeno, příběhovou linii to paradoxně nijak neposiluje. Opakující se metafory, mikro záběry a náboženská přirovnání spíše rozdrobují vyprávění do vizuálně podmanivých, nicméně zcela postradatelných obrazů, čímž se nedostává hrdinčině vyprávění patřičné gradace. Dalším rušivým elementem je navíc režisérova potřeba poukazovat na vlastní díla, ať už z hlediska myšlenkového, tak audiovizuálního, viz doslovný odkaz na Antikrista.

Na zmar tak přichází skvělí herci i slibně našlápnutý příběh, rekapitulující sexuální závislost i emoční vyprázdněnost ústřední vypravěčky, jež postupně zcela ztrácí kontrolu nad vlastním bytím, podobně jako Trier nad vlastním filmem. Příště by to chtělo méně marketingové senzace a spíše jeden plnohodnotný, smysluplný film namísto dvou bez ustálenější koncepce.  


Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál