autor:

Silvestr v podání pravého gentlemana? Pijte whisky a brandy

kategorie:
Gentlemen's club
publikováno:
počet komentářů:
1
Silvestr v podání pravého gentlemana? Pijte whisky a brandy

 

 

K oslavám nového roku patří alkohol. Pro někoho je to doslova synonymum, pro někoho jen podpora dobré zábavy. Jinými slovy, buď budete opilý už v jedenáct a těžko postřehnete blížící se přelom roku, nebo si vychutnáte to, co máte ve sklenici a budete schopni popřát šťastný nový rok alespoň ve svém mateřském jazyce. Gentleman má v tomto jasno. Nejenže automaticky spadá do druhé skupinky oslavenců, ale pečlivě si vybírá, čím zalije dno své sklenice. A abych nezapomněl, nejspíš má i správnou sklenici.

 

Whisky/Whiskey

 

S pitím na úrovni se většinou pojí whisky. Všeobecně je považována za ušlechtilý nápoj a její cena tomu většinou napovídá. Je to velmi vděčná tekutina, jelikož její pití je požitek, je na úrovni a není to vůbec žádná věda. Popíjení vína vyžaduje obezřetnost a je snadné dopustit se faux pas. U whisky tomu tak není. Pokud si ji objednáte, dostanete ji zcela jistě v nízké a široké sklenici se silným dnem, bez ledu a nechlazenou. To přesně vám stačí na to, abyste pili whisky jako baron. Přidání ledu ani ředění není zapovězeno, je jen třeba dbát na správný postup a míru. Led chuť whisky nenechá vyniknout, ale proti gustu žádné námitky. Ředění je pak vhodné pouze pomocí vlažné vody či sody.

Existuje několik základních druhů whisky. Ty se liší hlavně zemí jejich původu a tím i drobným rozdílem ve výrobě. Nejznámější jsou skotská a kanadská whisky a americká a irská whiskey. Rozdíl v názvu je jen hříčka a nemá význam, co se týče kvality nebo složení nápoje. Pokud se rozhodnete pít whisky a teprve v ní hledáte zálibu, neváhejte si objednat sklenku kvalitnějšího nápoje. Za vyšší cenu totiž získáte jemnější nápoj, který se spíše přiblíží vyprávění fajnšmekrů a jejich milovníků. Budete pak přesně vědět, zda vašemu jazyku lahodí, nebo zda budete k vašemu obleku hledat lepší odstín nápoje. (Zdroj a více informací zde)

V roce 2010 byla vydražena doposud nejdražší whisky na světě nesoucí jméno Dalmore 64 Trinitas. Byla vyrobena z těch nejstarších zásob whisky a šlo o pouhé tři láhve. Ty byly umístěné v proskleném zamykatelném boxu, společně s certifikátem pravosti. Dvě z nich byly prodány za celých 100 000 liber.

 

 

whi9

 

Brandy

 

Podobný zlatavý odstín totiž najdete například ve sklence s brandy. Nápoj vyrobený destilací kvašeného vinného moštu je na žebříčku luxusu o stupínek výš než whisky. Úplně nejvýš pak vyšplháte, pokud si poručíte pravý koňak, nejznámější druh brandy. Koňak musí být vyroben v okolí francouzského města Cognac, což zvyšuje jeho cenu, ale příjemně ovlivňuje kvalitu. Známým druhem brandy je také Metaxa, která má původ v Řecku.

S pitím brandy si opět nemusíte nijak zvlášť lámat hlavu. Sklenice je velmi specifická hlavně tím, že pohodlně padne do ruky. Jelikož se brandy pije opět nechlazená, nepotřebujete nožičku, za kterou byste sklenici drželi. Hlavním požadavkem je, aby měla tvar tulipánu a umožňovala zakroužení nápojem. To uvolní aroma, které následně podpoří chuť vašeho nápoje. Brandy se skladuje při pokojové teplotě a tudíž je ideálním doplňkem do baru, ve kterém už máte láhev dvanáctileté whisky.

Koňaky patří k nápojům, kterým věk svědčí. Těm dlouhověkým léta přidávají hlavně na ceně a hodnotě. Pokud hledáte koňaky v cenovém rozmezí od tisíce do milionu, určitě pochodíte u značky Hennessy. Skutečně široký sortiment této legendy vám zaměstná jazyk na dlouhá léta. A až budete skutečně zmlsaní popíjením milionových cifer, můžete sáhnout po nejdražším koňaku světa, kterým je Henri IV Dudognon Heritage. Jeho levnější verzi pořídíte z necelé čtyři miliony, tu dražší potom za čtyřicet i v láhvi ze čtyřiadvaceti karátového zlata.

 

tumblr_mfo90wFDnW1r8u8uko1_500

 

Pokud jste dočetli a divíte se, že jste nenašli váš oblíbený nápoj, přestože máte padnoucí oblek, nablýskané boty, chování na úrovni a členskou kartu White´s Club, nebojte se. Nikde není psáno, že by měl muž pít pouze tyto dva druhy destilátů. Klidně si do sklenky nalijte beton nebo rum s kolou a flámujte do noci. Jen nezapomeňte, že dáma má vždy přednost, ruce v kapsách patří na pole a sako na tři knoflíčky jen ke královně.

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist