autor:

Není whiskey jako whisky - jak správně whiskey pít?

kategorie:
Gentlemen's club
publikováno:
počet komentářů:
0
Není whiskey jako whisky - jak správně whiskey pít?

 

To že je  whiskey/whisky ušlechtilý nápoj hodný gentlemana jsem se už dozvěděli v tomto článku. Víme i to, jaký je rozdíl mezi whisky a whiskey, takže to můžeme rovnou přeskočit a říct si něco o irské whiskey. Irská whiskey musí splňovat tyto tři kritéria:


1. Musí být vyrobena v Irsku.
2. Musí být třikrát destilovaná.
3. Nesmí být patrná rašelinová příchuť

Světe div se, na světě jsou pouze čtyři palírny irské whiskey. To ovšem nebrání tomu, aby byla nejoblíbenější whiskey na světě.

sklo 1

Jak správně whiskey pít?


Na to, jak whiskey správně pít, je velké množství názorů. Pravý gentleman má ovšem ve všem jasno a proto pije whiskey zahřátou na pokojovou teplotu a zásadně si ji neředí jakýmikoliv nápojem či ledem. Ledové nápoje otupují chuťové pohárky a tak není možné whiskey kompletně vychutnat. I přidání ledu do whisky má "vedlejší účinky", jednak ochlazení nápoje a také jeho naředění. Správný gentleman si také nehraje na znalce a sklenicí příliš nekrouží, protože uvolněné aroma by mohlo být až příliš silné a zkazit tak komplexní dojem.


Jakou použít skleničku?V našich barech dostanete většinou whiskey v takzvané "whiskovce". Jdná se o sklenici správně nazývanou old fashioned a je nízká a široká. Gentleman z takové sklenice pije, když je ponořený do knih, nebo třeba při kulečníku, zrátka když whiskey není zrovna jeho primární požitek. Když ovšem večer usedne ke krbu a chce si vychutnat nějaký starší ročník, volí vždy sklenku Glencairn. Jde o robustnější verzi sklenky Glenmorangie, která byla dlouhou dobu v oblibě degustátorů, dokud si o ni všichni nepořezali ruku, neboť byla velmi křehká.

 


A kde whiskey pít? Kde jinde než v Irsku a jak na to se dozvíte tady.

vylet 1

 worn gentlemens club logo
sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál