autor:

Rodarte

kategorie:
Módní značka
publikováno:
počet komentářů:
0
Rodarte

rodarte logo 1

sediva-cara

designéři vedoucí značku Rodarte

Kate Mulleavy: podzim 2005 - současnost
Laura Mulleavy:
podzim 2005 - současnost

sediva-cara

sídlo společnosti Rodarte

409 W. Olympic Blvd., Ste. 710
Los Angeles
Kalifornie 90015

sediva-cara

nové kolekce Rodarte představovány na:

New York fashion week, RTW ( ready to wear )

dvojita cara

Kate Mulleavy Laura Mulleavy

Kate Mulleavy a Laura Mulleavy, zakladatelky módní značky Rodarte

Rodarte je americká značka založena roku 2005 založena sestrami Kate a Laurou Mulleaovými. I když by se mohlo zdát, že je velmi mladá, ve skutečnosti se za šest let dočkala většího úspěchu než některé mnohem starší. Sestry na samém začátku byly úplně mimo módní svět, žily u svých rodičů a snily o kariéře módních návrhářek. Vsadily všechno na jednu cestu do módního srdce Ameriky - New Yorku, kde se pro ně absolutně nečekaně začaly psát dějiny Rodarte. Dnes značku milují módní kritici i známé osobnosti a je dostupná ve více než čtyřiceti obchodech na celém světě.

Zakladatelky Rodarte Kate a Laura Mulleavy dostudovaly současně University of California v Berkley v roce 2001, obě se zaměřením na literaturu a historii, i když měly už předtím zcela jiné představy o budoucí prací. Po dokončení studií se sestry vrátily zpět domů a začaly plánovat první kolekci. Jejich matka je učila základy šití, vzhledem k oborům, které si vybraly na universitě, se k technologii tvorby oděvů nikdy předtím nedostaly. V roce 2005 navrhly svoji první řadu celkem deseti papírových modelů, které jely riskantně prezentovat do New Yorku. Vyplatilo se to- jedny ze šatů se v zápětí objevily na titulce časopisu Women´s wear daily a značka si tak získala první velké obdivovatele a zákazníky. Už v září roku 2005 prezentovaly sestry svoji kolekci na módním týdnu v New Yorku. Následně Laura a Kate získaly cenu od nadace Ecco Domani Fashion a získali tak možnost prodávat své oblečení v několika významných obchodních domech. Jmenovitě šlo Barneys, Bergdorf Goodman, Colette, Ikram nebo Neiman Marcus.

 

ram-horni

Jejich matka je učila základy šití,
vzhledem k oborům, které si vybraly na universitě,
se k technologii tvorby oděvů nikdy předtím nedostaly.

rám dolní


Během roku 2006 získala značka Rodarte nominaci na cenu CFDA Swarovski Emerging Womenswear – samotnou cenu Kate a Laura dostaly až v roce 2008, později to bylo druhé místo v soutěži CFDA/Vogue Fashion Fund . Sestry také předvedly další úspěšnou kolekci S/S 2007 a opět spolupracovaly časopisem Women´s wear daily. V roce 2007 se objevila jejich řada bílých košil, která vznikla  v kooperaci se značkou GAP na titulce amerického Vogue. Rodarte se nejen díky ní vzápětí stala součástí oficiální skupiny amerických návrhářů. Podle Style.com, New York Times a Women´s wear daily byla řada F/W 2008 (prezentována v únoru 2008) zařazena mezi deset nejlepších kolekcí. Jedna z večerních rób od Rodarte se ten samý rok dostala do sbírky Costume Institute Metropolitního muzea umění a v říjnu se jedny šaty dokonce dostaly až na obálku amerického Vogue. Style.com opět zařadil do svého top 10 žebříčku kolekci S/S 2009, F/W 2009 stejně ohodnotil Vogue.com. Jinak nedopadly ani další kolekce, internetové magazíny Rodarte vždy milovali a samozřejmě stále milují.

 

rodarte opening ceremony

Rodarte pro Opening Ceremony

 

Kromě již zmíněného GAPu má za sebou Rodarte řadu dalších spoluprácí, jedná se například o limitovanou edici šatů pro síť obchodů Target v roce 2009, návrhy oblečení pro olympijské atlety na portfolio vydané New York Times o rok později, jarní kolekce pro značku Opening Ceremony byla oficiálně představená letos v únoru. Mimo to je Rodarte spojováno se jménem Nicholas Kirkwood, který navrhoval boty pro letošní kolekci. Zajímavostí také je, že pro sestry vytvořila jejich matka kolekci šperků (dostupná je v obchodním domě Barneys). 16. června tohoto roku ve Florencii Rodarte představilo mini edici deseti kusů vytvořených exkluzivně k příležitosti osmého výročí veletrhu Pitti W. Kolekce se následně přemístila do stálé expozice Los Angeles Country Museum of Art. Současně byla na Pitti W představena i první monografie značky s názvem Rodarte Catherine Opie Alec Soth. Jak už název napovídá, součástí jsou fotografie oblečení od Rodarte a navíc dalších fotek Opie a Sotha.

rodarte nicholas

Rodarte (Nicholas Kirkwood jaro/léto 2011)

sediva-cara

rodarte black swan

Natalie Portman obléká kostým Rodarte ve filmu Black Swan režiséra Darrena Aronovského.

Rodarte se podílelo už několikrát na tvorbě divadelních a filmových kostýmů. Nejznámějšími jsou určitě ty, které sestry vytvořily pro film Černá labuť režiséra Darrena Aronovského, za ně také značka získala nominaci na Critic´s Choice Best Costume Design 2011. S baletem měly sestry už zkušenosti z Het National Ballet v Amsterodamu, kostýmy navíc také připravovaly pro performance MOVE! v muzeu MoMA. Další z vyjímečných projektů je fashion film z roku 2010 Aanteni režírovaný Toddem Colem s hudbou od skupiny No Age. Se stejným režisérem sestry natočily o rok později ještě jeden film -  The Curve of Forgotten Things, tentokrát  se skladbami od Deerhunter a s Elle Fanning v hlavní roli. Oba dva filmy byly představeny letos na filmovém festivalu v Rotterdamu.

Rodarte má za sebou dvě vlastní výstavy  – Quicktake – Rodarte v muzeu Cooper-Hewitt, Rodarte: States of Matter v Muzeum of Contamporary Art, kde jsou vystaveny kolekce z let 2008- 2010 a také kostýmy z filmu Černá labuť. Navíc jsou modely značky vystaveny v několika již zmíněných stálých expozicích.

predel worn

Galerie neobsahuje obrázky.

Tagy: Rodarte

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál