autor:

Balenciaga

kategorie:
Módní značka
publikováno:
počet komentářů:
0
Balenciaga

balenciaga logo

sediva-cara

designéři vedoucí značku Balenciaga

Nicolas Ghesquière: jaro 1998 - současnost
Josephus Thimister: 1992 - podzim 1997
Michel Goma: 1987 - 1991
Cristóbal Balenciaga: 1918 - 1968

sediva-cara

sídlo společnosti Balenciaga

15 Rue Cassette
Paříž, 75006
Francie

sediva-cara

nové kolekce Balenciaga představovány na:

Paris fashion week, RTW, Menswear a Resort

predel

Balenciaga

(historie značky)

Balenciaga je jedním z revolučních módních domů minulého století fungující již od roku 1914. Už za původního vedení Cristobalem Balenciagou byl velmi oblíbený a veřejnost si získal i v moderní době díky skvělému mladému návrháři Nicolasu Ghesquière, jehož nové nápady a vize udělaly z Balenciagy jednu z nejsledovanějších značek současné módní scény.

Cristobal Balenciaga dal své jméno módnímu domu v roce 1914. Ve Španělsku, kde se Balenciaga narodil, založil první obchod, konkrétně ve městě San Sebastian. Po velkém úspěchu se rozšířily ještě do Barcelony a Madridu. Během španělské občanské války se v srpnu roku 1937 Balenciaga přesídlil do Paříže.

 

Balenciaga jaro/léto 08

Balenciaga jaro/léto 2008, modelka: Jennifer Connelly, fotograf: David Sims


První módní přehlídka byla značně inspirovaná španělskou renesancí a veřejnost si získala takřka okamžitě. Tisk Cristobala miloval, lidé za jeho šaty cestovali ze všech koutů světa, podle všech byl revoluční návrhář a dokázal celkem nemožné – najít nové ženské siluety. Známý byl díky svému „square coat“ neboli hranatému kabátu s rukávy střiženými společně s předním a zadním dílem nebo novým a neotřelým barevným kombinacím, jako je například tmavá krajka přes růžový materiál nebo černá s hnědou.

ram-horni

Když Dior v roce 1947 představil New Look,
Balenciaga se jím nenechal příliš ovlivnit.

rám dolní

Když Dior v roce 1947 představil New Look, Balenciaga se jím nenechal příliš ovlivnit. Preferoval lineárnější konstrukce, používal splývavé materiály a pasovou linii si posouval podle sebe. Později, během několika let, představil několik ikonických kusů. V roce 1953 to bylo balonové sako, 1957 panenkovské šaty se zvýšeným pasem, balonová sukně a tkz. „cocoon coat“. Ani pytlové šaty, také z roku 1957, ani košile, která vznikla o rok později, neměly rozpoznatelný pas. Přesto byly kopírovány řadou konfekčních řetězců dlouhá léta.

 

šaty balenciaga 1952

černé hedvábné večerní šaty, jaro 1952, fotografie © Cristobal Balenciaga Museoa

 

Módní dům vedl sice Cristobal Balenciaga, ale pod jeho vedením se vyučovalo mnoho mladých tváří, nejznámějšími jmény jsou Oscar de la Renta a Hubert de Givenchy. Ten za Balenciagou také stál, když v roce 1957 bojoval proti tisku. V té době se měla médiím ukazovat kolekce čtyři týdny před tím, než se dostaly do obchodů. Balenciaga se ale obával, že by jeho návrhy někdo zkopíroval a odmítal nařízení. O jedenáct let později se i Cristobal i Givenchy vzdali a nařízení respektovali. Kvůli svému radikálnímu přístupu se také Balenciaga nikdy nedostal do Chambre Syndicale de la Haute Couture.

Během 60. let si Balenciaga oblíbil těžší a efektnější materiály, na kterých spolupracoval se švýcarskou značkou Abraham, společně vynalezli nový druh čtyřvrstvého hedvábí. V té době byl nesmírně oblíbený u tehdejší smetánky, milovaly ho třeba Pauline de Rothschild, Bunny Mellon, Marella Agnelli, Gloria Guinness a dokonce i Jackie Kennedy. V roce 1968 ale Balenciaga opouší svůj módní dům a o čtyři roky později zemřel. Dalších 14 let zůstala značka bez jakékoliv tvorby.

 

balenciaga 1

Balenciaga jaro/léto 2011
Gisele Bündchen, Yuri Pleskun
fotograf: Steven MeiselAž v roce 1986 odkoupila módní dům společnost Jacques Bogart S.A., a první kolekci pod označním RTW , Le Dix, navrhl Michel Goma o rok později. V roce 1992 se novým hlavním návrhářem stal belgický designér Josephus Thimister, který se snažil Balenciagu vrátit mezi elitní značky. Pomáhal mu s tím francouz Nicolas Ghesquiére, který Thimistera nahradil v roce 1997 a je kreativním ředitelem do dnes. Učil se u Jean-Paul Gaultiera a ze začátku pracoval s nápady samotného Cristobala se svými vlastními inovativními a futuristickými myšlenkami, za které byl oceněn jako avantgardní návrhář roku 2000 na Vogue Fashion Awards. V roce 2001 koupila značku společnosti Gucci group a ze začátku vypadala spolupráce mezi ní a Ghesquiérem slibně. „Máme dobrý vztah, funguje to, protože chtějí, abych vysvětlit, co chci s Balenciagou dělat.“ O rok později ale nastal problém, když zkopíroval patchworkovou vestu Kaisika Wonga a Gucci group, nebyla spokojená s tehdejším ziskem společnosti. V roce 2005 ale Ghesquiérova kolekce nejen vydělala, ale i přitáhla pozornost veřejnosti i celebrit v čele s Annou Wintour, šéfredaktorkou amerického Vogue a stejný rok byl Nicolas uvedený v žebříčku sta nejvlivnějších lidí v magazínu Time.

ram-horni

nicolas-ghesquiere

kreativní ředitel módního domu Balenciaga Nicolas Ghesquiére

rám dolní

Dnes už je Ghesquiére bez pochyb považovaný za jednoho z nejlepších návrhářů moderní doby. Mezi jeho věčné obdivovatelky patří Kate Moss, Chloe Sevigny, Gwynet Paltrow, Sienna Miller, Kylie Minogue i Madonna.

sediva-cara

Cristóbal Balenciaga Museum

Aldamar Parkea 6, 20808 Getaria – Gipuzkoa, Španělsko

Cristóbal Balenciaga Museum

fotografie © Cristobal Balenciaga Museoa

predel worn

Tagy: balenciaga

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál