autor:

Burberry

kategorie:
Módní značka
publikováno:
počet komentářů:
0
Burberry

Burberry je luxusní britský výrobce kabelek a parfémů. Je pro něj příznačný kostkovaný vzor, který se stal jednou z nejvíce kopírovaných ochranných známek. Společnost má značkové obchody po celém světě a prostřednictvím licencí prodává i mimo své obchody. Královna Alžběta i princ Charles udělili značce Královské prohlášení (Royal Warrants) o kvalitě.

logo burberry 001

Historie Burberry

1856

Společnost vznikla v roce 1856, když jednadvacetiletý Thomas Burberry, vyučený čalouník, otevřel svůj vlastní obchod v Basingstokeu v hrabství Hampshire. Obchod se zaměřoval na výrobu vycházkového oblečení a vývoj nových materiálů, čímž si získal slušnou reputaci.

Thomas Burberry 001

1880

V roce 1880 vynalezl Thomas Burberry gabardén, tuhý voděodolný, ale prodyšný materiál. Gabardén byl patentován v roce 1888.

1891

V roce 1891 otevřel Thomas Burberry obchod na Haymarket v Londýně, kde se dosud nachází sídlo společnosti. V roce 1904 vzniklo logo společnosti s rytířem na koni a latinským slovem Prorsum (vpřed). Logo je registrováno jako ochranná známka.

logo burberry 001

1911

V roce 1911 společnost odívala Roalda Amundsena při jeho cestě na jižní pól a Ernesta Shackletona, který vedl polární výpravu napříč Antarktidou.

burberry 001

1914

V roce 1914 dostal Burberry zakázku na nový vzhled důstojnického kabátu, který by vyhovoval tehdejším vojenským požadavkům. Výsledkem byl dnešní moderní trenčkot. Po válce se stal oblíbeným i mezi civilisty. Ikonický kostkovaný vzor vznikl ve 20. Letech a nejprve byl používán jako lemování na trenčkotech. Stal se populárním i díky Humphreymu Bogartovi v Casablance, Peteru Sellersovi a jeho roli inspektora Clouseau a Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho. 
Vzor „kostka Burberry“ (v barvách béžová, černá, bílá a červená) byl poprvé užit jako lemování na trenčkotech v roce 1924.

burberry-kostkovany-vzor 001

1967

Teprve od roku 1967, tehdy už jako registrovaná ochranná známka, se tento vzor začal široce používat na jiných artiklech, včetně deštníků, šál a zavazadel. 

V 70. letech byla značka oblíbena u vyznavačů britského fotbalového kultu, což vedlo až k tomu, že později byla spojována s fotbalovými fanoušky a hooligans. Značka se stala terčem vtipů. Policie v jižním Walesu pořádala zátah proti živlům nazvanou Operace Burberry a sama společnost přiznala, že „Burberry je nyní synonymem pro chuligány a zločince.“

Rose Marie Bravo 001

S nástupem Američanky Rose Marie Bravo jako manažerky společnosti se zrodily naděje, že by se značka mohla očistit a začít znovu. Pro společnost začala předvádět Kate Moss a na trh byly uvedeny nové vzory a výrobky.

burberry 001

Společnost si vysloužila další vlnu kritiky, když v roce 2007 zavřela továrnu v jižním Walesu a část výroby přesunula do Číny. Kampaň proti tomuto rozhodnutí, kterou pod názvem Keep Burberry British rozpoutali bývalí zaměstnanci, přitáhla velkou pozornost ze strany tisku i celebrit (princ Charles, Tom Jones, Irvine Welsh a další).

burberry 001

burberry 001

V britském parlamentu se dokonce objevil návrh, že by značka Burberry měla přijít o Královské prohlášení, pokud továrnu zavře. Kampaň nabrala globálních rozměrů, organizované protesty se odehrávaly v Londýně, Paříži, New Yorku, Chicagu a Las Vegas.

kolekce Burberry Sport 2010

burberry

webové stránky Burberry: www.burberry.eu

kabelky Burberry 2010

Galerie neobsahuje obrázky.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál