autor:

Balmain Paris

kategorie:
Módní značka
publikováno:
počet komentářů:
0
Balmain Paris

Francouzský módní dům Balmain byl pojmenovaný po svém zakladateli, který byl po druhé světové válce nazýván "králem francouzské módy".


Pierre Balmain 001

Pierre Balmain byl francouzský módní návrhář, jehož modely se vyznačovaly rafinovaností a elegancí. Jednou prohlásil, že „krejčovina je architekturou pohybu.“ Považoval za své poslání zkrášlovat svět tak, jak to dělají architekti a během celé své kariéry zdůrazňoval vztah mezi architekturou a haute couture. Balmain tvrdil, že u oděvů není nic důležitějšího, než jejich provedení. Pierre Balmain byl pět let v učení u pařížského krejčího Edwarda Molyneuxe. Balmain jej považoval za mistra a i ve své vlastní kariéře pokračoval v tom, co se u něj naučil, především v jednoduché eleganci.

 

Pierre Balmain 002

Poté pracoval pro společnost Luciena Lelonga, kde byl za válečných let 1939 – 1944. V této společnosti pracoval i s Christianem Diorem. Balmain měl svůj podíl i na slavném Diorově počinu „New Look“. Balmain věřil, že ideál elegance spočívá v jednoduchosti. Nesnášel okázalé zdobení a urazil americký tisk, když prohlásil, že oděvy ze Sedmé Avenue jsou vulgární. Jako krejčího ho nezajímala móda sama o sobě, nýbrž viděl ucelený obraz: oblečení pro ženu, která oceňuje elegantní vzhled a má smysl pro rafinovaný styl. Jak Balmain jednou řekl: „Držte se základních módních principů a budete pořád v souladu s posledními trendy, aniž byste se stali jejich otrokem.“ Jako doplněk denní i večerní garderoby prosadil pléd. Na večerní modely také někdy používal jemně vyšívané látky.

Balmain 001

Svůj vlastní salón otevřel v roce 1945. Po válce cestoval po světě a přednášel o francouzské módě. Tím oživil zájem o francouzskou haute couture, která během války upadala. Zároveň i rozpoznal potenciál amerického trhu a otevřel butik v New Yorku, kde nabízel svou typicky francouzskou módu.

Pierre Balmain 001

- Pierre Balmain, 1956 Pierre Balmain byl jeden z mála francouzských návrhářů své generace, kteří také pracovali pro divadlo, balet a film, stejně jako pro šlechtu. V roce 1960 dostal zakázku od thajské královny Sirkit na garderobu pro její oficiální návštěvu USA.

 

Balmain 001

Pierre Balmain zemřel v roce 1982, ale svět módy i nadále uznával jeho standardy elegance. V Balmainově tradici pokračoval návrhář Erik Mortensen, který pracoval v salónu od konce 40. let. Koncem 80. let koupil House of Balmain Kanaďan Erich Fayer spolu s belgickou investiční společností Copeba. Měli ovšem finanční neshody a svou spolupráci brzy ukončili. Fayer zneužil Balmainovo jméno a prodával pod ním téměř cokoli – sekt, koberce, nábytek a bytové doplňky. Pro svět módy tehdy přestal být Balmain zajímavý.

 

Balmain 001

- Balmain podzim 2008

 

Balmain 001

- Balmain Homme podzim/zima 2009 V roce 1990 značku odkoupil Alain Chevalier a do čela návrhářského týmu se postavil Hervé Pierre. Snaha o oživení společnosti se jim ovšem nepodařila a v roce 1992 značku koupil Fayer zpět. Koncem roku se hlavním návrhářem stal Američan Oscar de la Renta. Tisk sledoval jeho první kroky u Balmaina s nedůvěrou a nikdo nevěřil, že by Američan mohl vrátit francouzské značce její styl a šmrnc. Je nutno říci, že v současné době je to jiný salón než za života jeho zakladatele, ovšem Balmainova nadčasová vize elegance žije stále.

 

Balmain 001

- Balmain Homme v japonském HUGE Magazinu

 

Balmain 001

- Balmain jaro/léto 2009

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál