autor:

Terry Richardson

kategorie:
Módní pojem
publikováno:
počet komentářů:
5
Terry Richardson

Terry Richardson 1

sediva-cara

Terry Richardson

(narozen 14. srpna, 1965)

sediva-cara

Americký módní fotograf

predel

Terry Richardson, v současnosti jeden z nejznámějších a nejkontroverznějších fotografů. Člověk, který je vyzdvihován pro své fotografie a talent, ale jehož životem se prolínají i skandály různého druhu. Je známý hlavně díky svému neotřelému stylu a používáním kompaktních fotoaparátů na focení kampaní pro velká jména módního byznysu.

Terry Richardson 2

Terry Richardson a Munch Jr. © terrysdiary

Richardson se narodil v roce 1965 v New Yorku, právě v době, kdy byl jeho otec, módní fotograf Bob Richardson, na vrcholu své kariéry. Jeho matka Norma byla tanečnice. Terryho život plynul zcela klidně až do doby, dokud se jeho rodiče v roce 1970 nerozvedli. Norma odešla s Terrym do Woodstocku, kde si změnila jméno na Annie. Zde potkala svého druhého muže, britského hudebníka Jackieho Lomax. Ve Woodstocku strávili 4 roky, rok prožili v Londýně a nakonec se usadili v Hollywoodu. Malý Terry byl těžce zvládnutelné dítě. Sám sebe popsal jako "extrémně agresivního" a právě proto, navštěvoval během dětství terapie. Terry jako 10-ti letý téměř přišel o svou matku kvůli dopravní nehodě. Annie ležela měsíc v kómatu. Po probuzení se však zjistilo, že její mozek byl těžce poškozen, nebyla téměř vůbec schopna chodit ani pracovat. Richardson byl svěřen do péče své babičce.

lomena cara horni

V jedenácti letech začal Terry Richardson kouřit marihuanu,
v třinácti již pil každý den.

lomena cara spodni

Téměř bez dozoru a bez výchovy se protloukal životem v Hollywoodu. V jedenácti letech začal kouřit marihuanu, v třinácti již pil každý den. V té době to nebylo nic neobvyklého a Richardson se svezl na punkové vlně, která tento životní styl jen podporovala. Richardson si  zvykl svůj vztah k drogám vysvětlovat i tím, že byl pro dívky prudce nepřitažlivý a jeho interakce s nimi byla téměř nulová. Proto se již v tak nízkém věku stále více potápěl do světa alkoholu, drog a pornografie. V patnácti letech začíná hrát s různými punkovými kapelami. "Překvapivě" se mu během jeho působení na hudební scéně vyhnula jakákoliv nabídka na nahrávání, nebo smlouva s vydavatelstvím. Kromě rozvíjející se závislosti na heroinu začíná Terry Richardson fotit své okolí. Profesionálně se k fotografii dostává jako asistent fotografa Tonyho Kenta, který v minulosti pracoval s jeho otcem. Od něho se naučil základy fotografie. Koncem 80-tých let začíná fotit své Hollywoodské známé mezi které patří herci.

 

Terry Richardson i d magazine

Terry Richardson, oblálky i-D magazínu (nalevo modelka Agyness Deyn)

Richardsonův otec stál rovněž u zrodu, kdy se z Terryho stávala hvězda. Byl jeho kritikem a mentorem. Jejich spolupráce trvala půl roku. Společně vytvořili portfolio s kterým se později prezentovali v New Yorku. Pracovali pod jménem "The Richardsons". Terryho styl byl ale mnohem blíže k urban magazínům, než k dokumentárně-módní fotografii jeho otce. Jejich cesty se rozdělily a Terry dostává svou první velkou šanci na focení v časopise Vibe. Britský návrhář Phil Bicker nominoval jeho fotografie pro Vibe na Festival de la Mode. To nastartovalo jeho kariéru a Richardson odjel do Londýna kde fotil pro magazíny i-D, The Face a podobně. Časopis The New Yorker, který napsal o Richardsonovi, že jsou jeho fotografie amatérské a vypadají jako prosté momentky, najednou chtěl Richardsona jako fotografa.

A další následovaly, mezi nimi americký, francouzský, britský a japonský Vogue, Harper's Bazaar, W, Arena Homme Plus, Dazed & Confused, Purple, Vice a většina dalších důležitých módních magazínů. Nafotil kampaně pro Gucci, Levi Strauss, Miu Miu, Tommy Hilfiger, Hugo Boss, Club Monaco, Anna Molinari, Supreme, Stussy, Baby Phat, Costume National, Hysteric Glamour, Matsuda, Eres, Jigsaw a Sisley. Kampaň pro Sisley pro něj znamenala jednu z jeho nejpříjemnějších spoluprací. Jednoduše jej nechali dělat si co chce a to, co ho baví - fotografie plné sexu.

Reklamní kampaně

ram-horni

Terry Richardson Tom Ford jaro/léto 2008

Terry Richardson, reklamní kampaň Tom Ford jaro/léto 2008

Terry Richardson Jimmy Choo jaro/léto 2009

Terry Richardson, reklamní kampaň Jimmy Choo jaro/léto 2009, modelka Angela Lindvall

Terry Richardson Sisley podzim 2009

Terry Richardson, reklamní kampaň Sisley podzim 2009
rám dolní

Ne všichni jsou ale Terry Richardsonem nadšeni. Někteří si nepřejí, aby jejich hvězdné klienty fotila právě tato kontroverzní postava. V posledních letech se hromadí obvinění modelek, které tvrdí, že je Richardson sexuálně zneužíval nebo se choval při focení nevhodně a zvláštně. Na jeho hlavu však nepadly jen kritické hlasy, ale například Marc Jacobs se vyjádřil, že on sám fotil s Richardsonem, a ten od něj požadoval různé zvláštní věci. Jelikož je ale dospělý, mohl říct ne. Sám Richardson tvrdí, že nikdy neočekává od svých modelek něco, co by sám neudělal. Proto se může stát, že při focení skončí nahý i on.

Každopádně je to možná právě jeho kontroverzní osobnost, která ho dostala tam kde je. Pomohla mu vyčnívat z řady "impotentních" fotografů a zase jednou potvrdila, že je to právě sex, který prodává nejlépe.

sediva-cara

Ukázka z Terry Richardson's Diary
(online denník Terryho Richardsona)
fotografie ©terrysdiary

Galerie neobsahuje obrázky.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


5 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist