autor:

Nick Knight

kategorie:
Módní pojem
publikováno:
počet komentářů:
0
Nick Knight

Nick Knight 1

sediva-cara

Nick Knight

(narozen 1958 v Anglii)

sediva-cara

britský módní fotograf, dokumentární fotograf, vydavatel online magazínu SHOWstudio

dvojita cara

Čas od času se mezi námi objeví opravdový rytíř. Jeho zbraní není meč, ale kreativita a za princeznou nepřicválá na koni, ale na křídlech temného draka, nad kterým se nedá zvítězit. Digitální manipulace, nekonvenční modelky, videa z focení online - to vše s sebou přinesl Nick Knight, nejen vlivný fotograf, ale i vizionář. Člověk, který nechce změny ve společnosti pouze odrážet, ale sám se na nich podílet.

 

Nick Knight skinheads

Nick Knight, kniha Skinhead z roku 1982

Nick Knight se narodil v roce 1958 v Londýně. Fotografii vystudoval na Bournemouth & Poole College of Art and Design a studium ukončil s vyznamenáním. Jeho první kniha "Skinhead" vyšla v roce 1982. Šlo nejen o jeho portfolio ale i ohlédnutí za tím, co ho přivedlo k fotografii. Jeho styl se dokonale doplňoval s tehdejšími módními trendy a díky tomu se spojil s dvěma právě vzniklými magazíny: i-D a The Face. V létě 1985 se ocitl ve správný čas na správném místě. Terry Jones mu nabídl více než zajímavou spolupráci - vytvořit 100 portrétů pro číslo, které mělo vyjít k pátému výročí i-D magazínu. Jeho černobílé fotografie, které se objevily v i-D zaujaly Marca Ascoli, který ho nejen přivedl k módní fotografii, ale i ke spolupráci s japonským avantgardním módním návrhářem Yohji Yamamoto. Začátkem 90-tých let přinesl do fotografie i jeden nový prvek - používání kruhového blesku tzv.. ring flash - původně používaného hlavně na makro snímky.

Mezi nejdůležitější spolupráce řadí tu s Johnem Gallianem pro módní dům Dior v roce 1997. Obrovská mezinárodní kampaň pro notoricky známou značku byla jak profesní tak i technická výzva.

Během své kariéry pracoval pro množstvím módních návrhářů a značek, jako například Jil Sander, Louis Vuitton, Calvin Klein, Yves Saint Laurent, Vivienne Westwood, Alexander McQueen a Christian Dior. Nafotil také booklety pro Davida Bowieho, Lady GaGa, Kylie Minogue, George Michaela a Massive Attack. Rovněž je tvůrcem videoklipů pro dvě kontroverzní postavy populární hudby - Björk a její Pagan Poetry a videoklip Born this way od Lady GaGa. Podle Nicka Knighta má módní fotografie vytvářet pocit estetična. Proto se nenazývá jen fotografem ale i tvůrcem obrazů. Nejde jen o to zmáčknout spoušť na fotoaparátu, to je jen část celého kreativního procesu, zbytek je u Knighta manipulace.

Další médium, které úspěšně manipuluje a zároveň v sobě skrývá obrovskou sílu je internet. V listopadu 2010 vznikla internetová platforma SHOWstudo,  která se jako magazín snaží využívat možnosti virtuálního prostoru naplno. Na této půdě vznikají nejen módní a různé interaktivní projekty ale i filmy a živá vystoupení. I když je Knight etablovaným jménem, s jedním problémem se setkává (v menší či větší míře) stejně jako jeho kolegové - s přáním klienta. Jak sám říká, někdy se dá s představou, kterou si klient přinese něco udělat, někdy ne, ale to jsou úskalí byznysu. To je i jeden z důvodů, proč vzniklo SHOWstudio - poskytlo mu možnost kreativně se vyjadřovat a nebýt při tom limitovaný trhem. Sen každého umělce.

sediva-cara

Nick Knight: pocta Alexanderu McQueenovi, hudba Björk

sediva-cara

Nick Knight: fotografování Lady Gaga pro Vanity Fair

sediva-cara

Nick Knight: Gareth Pugh - "Insensate"

sediva-cara

Tagy: Nick Knight

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál