autor:

Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin

kategorie:
Módní pojem
publikováno:
počet komentářů:
0
Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin

Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin 1

sediva-cara

Inez van Lamsweerde

(narozena 25.září 1963, Amsterdam)

Vinoodh Matadin

(narozen 29.září 1961, Amsterdam)

sediva-cara

Holandské duo módních fotografů

dvojita cara

Když se řekne mužsko - ženský tandem, koho si představíte? Bonnie a Clyde? Sonny a Cher? Dempsey a Makepeacová? Samson a Dalila? Elton John a Kiki Dee? Brangelina? A dvojice všech dvojic - Beckham & Beckham? Každopádně dnes (pokud ještě neznáte) přibude do seznamu další dvojka: a to proslulé duo módní fotografie Inez van Lamsweerde a Vinoodh Matadin pocházející z Holandska.

Vinoodh Matadin se narodil v roce 1961 v Amsterdamu. Před studiem módního návrhářství pracoval jako model. Po zakončení školy začal pracovat jako stylista. V roce 1986 potkal o dva roky mladší studentku umění Inez van Lamsweerde. Toto setkání je spojilo nejen osobně ale i profesně. Matadin začal spolupracovat na společných fotografiích ještě v době kdy
Inez van Lamsweerde byla studentkou. Lamsweerde zaujala jako kontroverzní umělkyně již začátkem 90-tých let. Její první výstava - Vital Statistics - upoutala pozornost i díky neobvyklému zpracování. Každá fotografie byla vytvořena spojením dvou samostatných obrázků na počítači. Jedna na níž byla vyfocena modelka a druhá na níž bylo pozadí.


bjork inez

Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin, Björk (Poisson-Nageur), 2000

V roce 1992 získala rezidenturu na PS1 (MoMA PS1 je jednou z nejstarších a největších neziskových institucí současného umění ve Spojených státech) v New Yorku. Po skončení roční rezidentury plánovali Inez van Lamsweerde a Vinoodh Matadin začít kariéru ve státech. Bohužel jejich umělecký projev byl značně odlišný od toho, jaký byl v té době populární. Grungeová vlna pohltila nejen hudební scénu ale i většinu ostatních uměleckých odvětví. Jejich styl byl však někde úplně jinde. Oproti punkové surovosti která vládla, byly jejich fotografie uhlazené, příliš barevné, glamour a hlavně značnou část tvořila počítačová postprodukce. Bylo jim doporučeno se vrátit zpět do Evropy a stát se hvězdami zde. Poté se vrátit do států a vše pro ně bude jednodušší.


lomena cara horni

"Její barevné fotografie, experimentování s nejnovějšími digitálními technologiemi
spustili vlnu pozitivních ohlasů, na který nebyl ani jeden z nich připraven.
"

lomena cara spodni


Návrat do Evropy v roce 1993 nebyl jen ve znamení neúspěchu, které ovlivnilo působení v Americe. Dostavil se i první úspěch na poli módního byznysu. Fotografie Inez Van Lamsweerde se objevily v nizozemském módním magazínu a později v britském Face. Její barevné fotografie, experimentování s nejnovějšími digitálními technologiemi spustili vlnu pozitivních ohlasů, na který nebyl ani jeden z nich připraven.


Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin ultramegalore

UltraMegaLore Fashion Museum Hasselt (MMH), 2010

Van Lamsweerde pokračovala v cestě kterou si zvolila - manipulace ženského těla, spojení s mužskými elementy- se staly základem pro jejich umělecké vyjádření a odlišné pojetí módní fotografie. Pro někoho nepochopitelná spolupráce, společně plynoucí z kariéry Van Lamsweerde a Matadina byla tím co je později proslavilo jako zatím nerozlučnou uměleckou dvojici. V roce 1999 se dvojice vrátila do New Yorku, stále však pracují po celém světě. Mezi jejich klienty patří Thierry Mugler, Louis Vuitton, Vivienne Westwood, Yohji Yamamoto, Patrick Cox, Joop, Gucci, Gap, Vogue, Balenciaga, Interview, Harper 's Bazaar a V Man.

Nevěnují se však jen módní fotografii, vytvořili i množství portrétů hvězd jako jsou například Bill Murray, Clint Eastwood, Daniel Day Lewis, Yves Saint Laurent, Madonna, Natalie Portman, Shirley MacLaine, Julianne Moore a Bjork.

Fakt, že pracovali vždy jako dvojice, byla a je ně pro základem jejich práce. Nikdy to nebyla věc, kterou by se tajily. Jejich vzájemná
podpora a symbioza z nich udělali dokonale fungující organismus. Jejich společná práce je k vidění nejen v módních magazínech ale také jako součást množství soukromých sbírek.

 

dvojita cara

Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin
(reklamí kampaně + obálky časopisů)
fotografie ©Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

 • Christian Hough hl

  Christian Hough: fotografie

  K práci i k umění třeba přistupovat kriticky, to jistě ví i britský fotograf Christian Hough. A a jak se vyjádřil, práce většinou opravdu není zábava, i když se člověk živí jako módní fotograf.

 • James Mountford: fotografie hl

  James Mountford: fotografie

  Spolupráce s ELLE, Vogue, Dazed & Confused, i-D, Playboy, s módními ikonami současnosti jako Agyness Deyn a Chloë Sevigny a mnoho dalšími nasvědčuje tomu, že máme co do činění se zkušeným fotografem.

 • Tayfun Çetinkaya 001 - middle

  Módní fotograf Tayfun Çetinkaya

  Textilní odvětví je jedním z nejdůležitějších průmyslových odvětví v Turecku, a právě tento fakt si sám říká o mladé módní návrháře a fotografy.

 • Albert Watson main

  Albert Watson

  Módní fotografie má své lídry. Kdo může říct, že nafotil například 200 obálek pro dnes již ikonický časopis Vogue, nebo 40 obálek časopisu Rolling Stone? Původem skotský fotograf Albert Watson se těmito úctyhodnými čísly pochlubit může.

 • An Le: fotografie hl

  An Le: fotografie

  Mladý fotograf An Le se k focení dostal tak jako většina jeho kolegů - jako slepé kuře k zrnu. Původem z Vietnamu, ale momentálně žijící v New Yorku, nám ukazuje tak trochu odvrácenou stranu měsíce. Jeho snímky jsou dramatické, temné a provokativní.

 • Andrea Olivo: fotografie hl

  Andrea Olivo: fotografie

  Každý z Vás má, nebo v životě měl nějaký ten gauč. Většina z Vás na tom gauči už možná i někoho svlékla, nebo na něm minimálně byl svlékán. Každopádně to stále není ono, neboť - nyní pozor - tento člověk má gauč, na kterém se polonahé slečny snad množí.

 • Antonella Arismendi hl

  Antonella Arismendi: fotografie

  Mladá argentinská fotografka Antonella Arismendi, která vyrůstala v 80-tých letech s Barbie, Twin Peaks a duchem Pedra Roatu. Zeptali jsem se Antonelly na 3 otázky ohledně její tvorby.

 • Brad Ogbonna: fotografie hl

  Brad Ogbonna: fotografie

  Brad Ogbonna na své webové stránce tvrdí, že je milý chlapík. Toto je věc, která se mi nepodařila zjistit. Tedy ne v dostatečné míře, abych to mohla potvrdit. Každopádně špatný také není... a fotograf už vůbec ne.

 • christina smith 001 - middle

  Christina Smith - Londýnská módní fotografie

  Během let v Londýně získala její práce osobitý styl i uznání. V exkluzivním rozhovoru nám Christina prozradila spoustu zajímavých informací ze svého života.