autor:

Helmut Newton

kategorie:
Módní pojem
publikováno:
počet komentářů:
2
Helmut Newton

hn

© Alice Springssediva-cara

Helmut Newton

(rodné jméno) Helmut Neustädter
(31. října 1920 - 23 ledna 2004)

sediva-cara

Německo-australský módní fotograf

predel

Helmut Newton, fotograf, který inspiroval několik generací svých následovníků. Módní fotograf, jehož snímky šokovaly, pobuřovaly a staly se kultem právě pro svou přímočarost, a to nejen v zobrazování ženského těla. Newton patří i po své smrti ke špičce světové módní fotografie. Jeho fotografie a editorialy mohli obdivovat čtenáři časopisů jako jsou Haarper's Bazaar, nebo Vogue.

lomena cara horni

"nikdy však nebyl nadšeným studentem, ba zcela naopak,
projevovala se jeho láska k fotografii"

lomena cara spodni

Helmut Neustädter se narodil v roce 1920 v Berlíně v dobře situované německé židovské rodině. Navštěvoval Americké gymnázium v ​​Berlíně, nikdy však nebyl nadšeným studentem, ba zcela naopak, projevovala se jeho láska k fotografii. První fotoaparát si koupil jako 12 letý, a tím odsunul svůj zájem o studium definitivně na druhou kolej. Šestnáctiletý Helmut začal pracovat jako asistent prominentní německé fotografky Elsie "Yva" Simon. Díky rozmáhajícím se protižidovský náladám a vydaným Norimberským zákonům byl Helmut a celá jeho rodina nucena opustit Německo. Jeho rodiče utekli do Chile a mladý Helmut s dalšími 200 židovskými uprchlíky utekl hned po dosažení 18-tého roku do Číny, kde začal pracovat jako fotograf pro singapurský deník Strait Times. V Singapuru potkal postarší ženu a stal se jejím milencem (podle vlastních slov po odchodu z Strait Times pracoval jako gigollo). S touto dámou procestoval britské kolonie a nakonec se v roce 1940 usadil v Austrálii. Zde získal australské občanství a po 5-ti letech v australské armádě si konečně v roce 1946 otevírá v Melbourne vlastní fotografické studio. V roce 1948 se Newton oženil a se svou manželkou zůstal až do své smrti. Jeho ženou se stala Jane Brown, která vystupuje jako herečka pod jménem June Brunello. Jane Brown se později stává také velmi známou fotografkou, která pracuje pod pseudonymem Alice Springs.


HN fotografie 3

Helmut Newton, portrét Laurel Martyn, 1952

Koncem 50. let, po několika letech na volné noze, se Helmut Newton rozhodne přestěhovat do Evropy. To už má za sebou několik úspěchů, mezi které patřilo i publikování ve Vogue. V roce 1956 získává roční smlouvu s britským Vogue a stěhuje se do Londýna. Spolupracuje také s francouzským Vogue, kde publikuje své fotografie od roku 1961. Vogue publikoval jeho fotografie téměř 25 následujících let. V té době spolupracoval také s množstvím jiných magazínů, například s ELLE, Playboy, Marie Claire a samozřejmě i s americkým, italským a německým Vogue.

HN fotografie 2

Big nude III , Paříž, 1980 © helmut newton, Galerie Carla Sozzani


Poznávacím znamením Newtonových fotografií je nahé ženské tělo. Vysoké, štíhlé, (většinou) blond ženy v lodičkách. Podle Anny Wintour bylo jasné, že Newton měl rád jistý typ žen, a ve svých fotografiích je stylizoval do různých poloh. Svým modelkám oblékal ortopedické korzety, obojky, pouta nebo dlahy a často zobrazoval
líbající se ženy nebo v jiných lehce lesbických polohách. Jeho styl provokuje a zároveň ukazuje nové směry, jakými se současná módní fotografie a umění ubírá. Erotika, voyerismus, bondage, sadomasochistický a fetišistický podtext, vraždy a pornografie se vyskytují v mnoha jeho dílech. Jeho fotografie měly šokovat, měly donutit člověka, aby se při nich zastavil, aby jim věnoval svou pozornost. Newton nejen šokoval, ale i žil život, jaký zobrazoval na svých fotografiích. Tento životní styl si v roce 1970 vyžádal svou daň: Newton utrpěl srdeční záchvat a byl nucen ubrat z pracovního tempa.


HN fotografie

Helmut Newton, Marie Claire, 1973

sediva-cara

 

HN knihy

vlevo kniha "White women" vpravo kniha "Big Nudes"

Během jeho pobytu v nemocnici se Newton inspiroval k vytvoření série fotografií vzniklých v nemocničním prostředí. Avšak jeho největší inspirací byla po celý život jeho manželka Jane, kterou také zobrazil na svých fotografiích. Spolu s fotografy jako Richard Avedon nebo Irving Penn se mu podařilo posunout módní fotografii od obyčejného zobrazování toho co je teď "trendy" k fotografii, která se stala uměním. Za svůj život vydal Newton 10 publikací. První z nich "White women" vyšla v roce 1976 a asi nejznámější "Big Nudes" v roce 1982.

ram-horni

Další ukázka fotografií tohoto umělce v knižce Helmut Newton, Polaroids.

rám dolní

Newton zemřel ve věku 83 let, na následky dopravní nehody. Krátce před svou smrtí založil Nadaci Helmuta Newtona a věnoval jí přes 1000 svých děl. Ty se později staly základem pro vznik Muzea Fotografie v Berlíně. Jeho ostatky leží vedle Marlene Dietrich na Berlínském městském hřbitově.

HN knihy 2

Helmut Newton a Benedikt Taschen ve dvoře nakladatelství, 1999
© Alice Springs

sediva-cara

Ukázka fotografií z výstavy Helmut Newton polaroids, (Helmut Newton Stiftung im Museum für Fotografie) v Berlíně.

1) Helmut Newton, Thierry Mugler, Monte Carlo 1998
2) Helmut Newton, Yves Saint Laurent, Paříž 1991
3) Helmut Newton, francouzská Vogue, Paříž 1981
4) Helmut Newton, Paris Match, Monte Carlo 1985
5) Helmut Newton, Stern, St. Tropez 1978
6) Helmut Newton, Focus Magazine, Milan 1997

© Helmut Newton Estate

predel

Galerie neobsahuje obrázky.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


2 komentáře

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist