autor:

David LaChapelle

kategorie:
Módní pojem
publikováno:
počet komentářů:
0
David LaChapelle

David LaChapelle 4

sediva-cara

David LaChapelle

(narozen 11.03.1963 Fairfield, Connecticut, USA)

sediva-cara

americký módní fotograf, reklamní a umělecký fotograf

dvojita cara

Tenhle člověk je více POP než pop samotný. Notoricky známý fotograf David LaChapelle, král kýče, vládnoucí svým surrealistickým okem. Kontroverzní osoba, která tvrdí, že ani jednu zakázku nepokazil, i když některé stáli podle něj za hovno. Vydláždil si cestu k brilantní kariéře, ale 15 let mu visel nad hlavou Damoklův meč - tak dlouho žil v nejistotě, než si nechal udělat test HIV a zjistil, že je negativní. Pro většinu z nás sou osmdesátky "cool" období, s obskurními videoklipy a synťákovou hudbou - pro LaChapella a jeho blízké to bylo období temna, kdy tento novodobý mor pohřbil neskutečné množství lidí. Člověk, který si nechal v začátcích své kariéry platit za služby různého charakteru, v současnosti patří k lize, které si takové přešlapy prostě tolerují. Cesta k úspěchu je trnitá a to vědí i ti, kteří žádný úspěch v životě nezažili.

 

David LaChapelle 1

David LaChapelle, Jesus is my Homeboy, 2003

David LaChapelle 2

David LaChapelle, Lonely Doll, 1998

David LaChapelle 5

David LaChapelle, obálka časopisu The Face

David LaChapelle přišel na svět 11. března 1963 ve městě Fairfield v Connecticutu. Svou první fotku vyfotil jako šestiletý - byl to překvapivě snímek jeho matky na dovolené v Puerto Rico. Jeho první pokus o osamostatnění, když měl 15 let, zhatili jeho rodiče a udělali totéž, co by udělal asi každý rodič - poslaly jej zpět do školy. Druhý pokus byl již o něco zdařilejší, osmnáctiletý David se pomalu, ale jistě etabloval na newyorské umělecké scéně. Základem každé úspěšné kariéry jsou kontakty, a pokud je tím kontaktem Andy Warhol, musí vás mít Pánbůh hodně rád. Nabídl mu příležitost, která výrazně definovala jeho v současnosti snadno rozpoznatelný styl. Právě práce pro Interview Magazine mu umožnila fotografovat nejznámější tváře showbyznysu, jako jsou například Tupac Shakur, Madonna, Amanda Lepore, Eminem, Pamela Anderson, Lil 'Kim, Uma Thurman, Elizabeth Taylor, David Beckham, Paris Hilton, Leonardo DiCaprio, Hillary Clinton, Muhammad Ali, Cortney Love a Lady GaGa. Tato zkušenost mu taky otevřela dveře do množství jiných magazínů - Vogue, Vanity Fair, GQ, Rolling Stone a iD - do každého z nich LaChapelle přispěl kouskem svého díla. V roce 1995 na sebe upozornil způsobem pro sebe typickým - jeho kampaň pro značku Diesel, která zobrazovala dva líbající se námořníky, zvedala žaludky některým jedincům ještě roky po jejím zveřejnění. Svou tvůrčí energii však nevkládá pouze do fotografie, další médium, kterému se intenzivně věnuje je video. Určitě každý z nás viděl několik videoklipů, které natočil - Christina Aguilera, Moby, Kelis, Jenifer Lopez, Avril Lavigne, No Doubt, Elton John nebo Amy Winehouse je jen několik jmen, jejichž líbezným melodiím vtiskl přitažlivý vizuál. V roce 2005 spatřil světlo světa jeho dokument Rize, který si vysloužil smíšené odezvy od kritiků a veřejnosti, nejednalo se však o vyslovený neúspěch. Až do současnosti LaChapelle intenzivně tvoří a důkazem je i množství výstav a prezentací po celém světě.

Jeho život je více než zajímavý a pikantní, takové je i jeho dílo. Komerce par excellence, co úspěšné však není taky svým způsobem komerční? Vše tady zmíněno nemusí znamenat to, že ho zákonitě musíte mít rádi, nebo se Vám snad bude muset líbit – právě naopak. Každopádně mu alespoň můžete dát šanci - například od 7. prosince 2011 v Rudolfinu.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál