autor:

Billl Cunningham

kategorie:
Módní pojem
publikováno:
počet komentářů:
0
Billl Cunningham

Bill Cunningham h

sediva-cara

William J. Cunningam

(narozen v roce 1929)

sediva-cara

Legenda fotografie módy ulice

dvojita cara

Píše se rok 1948 a mladý William J. Cunnigham právě dobrovolně přerušuje studium Harvardu, aby se odstěhoval do mekky módy a začal dělat to, co umí ze všeho nejlépe - fotit lidi a to, co mají na sobě. Rovnou pro The New York Times. V prosinci 1978 byla v Timesech zveřejněna série improvizovaných, nijak speciálně stylizovaných, fotografií Grety Garbo a to bylo v podstatě poprvé, kdy noviny otiskly fotografie někoho slavného bez jeho předchozího svolení.

Již více než 50 let jezdí na svém kole tento třiaosmdesátiletý pán ulicemi NY, přes Times Square a skrz celý Central Park, aby mu neunikl žádný zajímavě oblečený obyvatel této světové metropole. Má tedy zcela unikátní obrazové album tamního života a stylu o stáří několika dekád.

 

Pozlacený život slavného fotografa spojený s akcemi, kterých se účastní a kde sedává v prvních řadách na čestných místech, nejen nežije - on jím přímo pohrdá. Budova Carnegie Hall je jeho domovem už velmi dlouho. Žije v bytě, který nemá kuchyň, šatnu ani vlastní koupelnu. Od podlahy po strop je Billovo bydliště zaplněno krabicemi s kartotékou jeho fotografií. Většinu snímků nikdo jiný nikdy neviděl. Zpočátku měl v oblibě černobílé snímky, pak i barevné.

 

Cunningham-at-work-010

 

Každý den nosí Bill Cunningham to samé – plátěné kalhoty a modrou pracovní bundu, kterou raději zašije, než by si za 20 dolarů koupil novou. Své fotografie si nechává tisknout v jakémkoli „one-hour photo center“, které cestou domů potká.

Deset let trvala příprava filmu o Billu Cunninghamovi. Z toho osm let trvalo ho přesvědčit, že je to dobrý nápad. Kritikou byl dokument velmi dobře přijat a já ho doporučuji ke shlédnutí každému, koho tento výjimečný člověk společně s jeho celoživotním dílem fascinuje stejně jako mě.

sediva-cara

Bill Cunningham - trailer k dokumentu

ram-horni

dvojita cara

SÉRIE STREET FASHION FOTOGRAFŮ ; YVAN RODICSCOTT SCHUMAN ; TOMMY TON

 

worn wiki

 

sediva-cara

Bill Cunningham - výběr z fotografií
© Bill Cunningham

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál