autor:

Fashion week

kategorie:
Módní pojem
publikováno:
počet komentářů:
0
Fashion week

Fashion week je významnou událostí ve světě módy. Probíhá přibližně jeden týden a módní návrháři a značky při ní mají příležitost předvést na molu své nejnovější kolekce.

fashion week kruhy

Diváci tak spatří nejnovější trendy. Nejdůležitější ale je, že při fashion weeku vyjde najevo, co je v dané sezóně „in“ či „out“. Nejvýznamnější fashion weeky se konají v hlavních městech módy – v New Yorku, Londýně, Miláně a Paříži. V současné době však získává na důležitosti i fashion week v brazilském São Paolo, největší v Latinské Americe. V těchto městech jsou ale fashion weeky pololetními událostmi. Od ledna do března návrháři představují kolekce podzim/zima a od září do listopadu kolekce jaro/léto. Fashion week předbíhá o několik měsíců sezónu, aby poskytl tisku a kupujícím ukázku toho, co je v sezóně čeká.

lomena cara horni

Fashion week předbíhá o několik měsíců sezónu,
aby poskytl tisku a kupujícím ukázku toho, co je v sezóně čeká.

lomena cara spodni

Fashion weeky otevírá New York, následuje Londýn, třetí fashion week se odehrává v Miláně a ten poslední v Paříži. Poté získají slovo i další módní přehlídky po celém světě. Přehlídky s pánskou módou se konají v Miláně v mezidobí mezi kolekcemi podzim/zima a jaro/léto. Některé fashion weeky se specializují na určitý druh módy, např. v Miami a v Rio de Janeiro uvidíte na přehlídkách plavky, na jiných jsou k vidění svatební šaty nebo originální oděvy, které existují pouze v jednom provedení. Fashion week v Portlandu v USA se zaměřuje na návrháře ohleduplné k životnímu prostředí.

fashionweek 001

První fashion week se konal v New Yorku v roce 1943

První fashion week se konal v New Yorku v roce 1943. Jeho hlavním účelem bylo odlákat pozornost od francouzské módy, když lidé z branže kvůli zuřící válce nemohli navštěvovat módní přehlídky v Paříži. Pro americkou módu to byl významný krok. Módní reportérka Eleanor Lambert zorganizovala akci nazvanou Press Week, při níž představila americké návrháře novinářům, jež je předtím jejich práci nebrali na vědomí. Press Week sklidil úspěch a v jeho důsledku se v časopisech jako Vogue (které dřív překypovaly francouzskou módou) začalo objevovat více a více amerických novinek. Až do roku 1994 se newyorský fashion week konal na různých místech, především v hotelech. Po nehodě na přehlídce Michaela Korse ovšem získal své místo v Bryant Parku, kde se koná v několika obrovských stanech.

Již od začátku 20. století se ale v USA konalo mnoho módních přehlídek, které většinou sloužily obchodníkům s módou jako reklamní akce (obdobně fungovaly přehlídky i ve Francii). Tyto přehlídky měly více divadelních rysů než dnes a bývaly zaměřené tematicky. Doprovázel je mluvený komentář. Přehlídky byly přístupné široké veřejnosti a těšily se velké oblibě. V současné době se ale na newyorský fashion week nedostanete bez pozvánky. Zváni jsou pouze redaktoři módních časopisů, modelky a modelové (včetně těch, kteří se již modellingem neživí) a celebrity. Ostatní zájemci jsou odkázáni na to, co se objeví v showroomech a časopisech.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál