autor:

Yves Saint Laurent

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent 001

sediva-cara

designéři vedoucí značku Yves Saint Laurent

Dámská kolekce
Stefano Pilati:
jaro 2005 - současnost
Tom Ford:
1999 - podzim 2004
Alber Elbaz:
1998 - 1999
Yves Saint Laurent:
1966 - 1987

Haute Couture
Yves Saint Laurent: 1961 - jaro 2002

Pánská kolekce
Stefano Pilati:
jaro 2005 - současnost
Tom Ford:
1999 - podzim 2004
Hedi Slimane:
1997 - 1999
Yves Saint Laurent:
1969 - 1987

sediva-cara

sídlo společnosti Yves Saint Laurent

10 Avenue Hoche
Paříž Cedex 08,
Francie 75381

sediva-cara

nové kolekce Yves Saint Laurent představovány na:

Paris fashion week, RTW, resort

predel

Yves Saint Laurent

(životopis + historie značky)

Yves Saint Laurent se narodil v roce 1936. Vyrůstal v Alžírsku, ale v 17 letech se přestěhoval do Paříže. Ukázal svoje návrhy řediteli Vogue Michelu de Brunhofovi, který ihned několik z nich publikoval. Posléze představil Saint Laurenta Diorovi, pro kterého pak Saint Laurent pracoval až do Diorovy smrti v roce 1957. První kolekce Yves Saint Laurenta pro Dior se jmenovala Ligne Trapéze. Zaznamenala úspěch na celém světě a Saint Laurentovi získala ocenění Neiman Marcus Oscar.

Yves Saint Laurent 001

Yves Saint Laurent

V roce 1960 Yves Saint Laurent vytvořil svou převratnou kolekci „Beat Look“, v níž kombinoval prvky haute couture s ležérní elegancí. Jeho dramatické návrhy byly ale pro salon Dior již neúnosné. Yves Saint Laurent odešel sloužit do armády, a když se vrátil, založil vlastní salón spolu s Pierrem Bergém. Přišel s řadou novinek, které otřásly módním světem – námořnické sáčko, poloprůhledná halenka či kombinéza nebo jeho legendární dámský smoking.

 

Yves Saint Laurent 001

Yves Saint Laurent 001

- Yves Saint Laurent s Betty Catroux a Loulou de la Falaise před jeho novým boutiquem v roce 1969

Se svými odvážnými návrhy sklízel úspěch celá 70. a 80. léta. Získal nespočet ocenění a stal se prvním žijícím návrhářem, jemuž byla věnovaná samostatná výstava v Metropolitním muzeu. Mezi jeho múzy patřily markýza Loulou de la Falaise, herečka Catherine Deneuve a několik známých modelek.

YSL OO1

vlevo šaty Yves Saint Laurent jaro/léto 1971, vpravo šaty "Mondrian", Yves Saint Laurent, 1965

Yves Saint Laurent 001

- Yves Saint Laurent boutique na Rodeo Drive v Beverly Hills, California

V lednu 2002 oznámil pětašedesátiletý Yves Saint Laurent odchod do výslužby. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že měl pocit, že současná móda už nemá s uměním nic společného a že jde jen o aranžování výloh obchodních domů. O dva týdny později uspořádal svou poslední módní přehlídku, velkolepou podívanou, která představovala průřez celou jeho kariérou. Yves Saint Laurent zemřel na rakovinu v roce 2008. 

Hlavním návrhářem salónu Yves Saint Laurent je v současné době Stefano Pilati. Mezi produkty YSL patří dámská a pánská kolekce, kožené zboží, boty, doplňky a parfémy.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál