autor:

Yohji Yamamoto

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Yohji Yamamoto

designéři vedoucí značku Yohji Yamamoto

Yohji Yamamoto, 1981 - současnost

sediva-cara

sídlo společnosti Yohji Yamamoto

T33 2-2-43 Higashi-Shinagawa
Shinagawa-ku, Tokyo, Japonsko

sediva-cara

nové kolekce Yohji Yamamoto představovány na:

Paris fashion week: RTW

dvojita cara

 

Yohji Yamamoto logo

 

Yohji Yamamoto je avantgardní japonský módní návrhář, který na sebe poutá pozornost už třicet let. O jeho tvorbě je známo, že je značně experimentální a velmi osobní. Označovat Yamamota za fashion designéra by tedy bylo proti  jeho přesvědčení. Yohji bojuje s přístupem k módě jako byznysu a nesnáší postupy většiny současných módních návrhářů. Toto přesvědčení si zachovává po celou dobu své kariéry a spolu s ním i určitý druh svobody.

Yamamoto sice vystudoval práva na univerzitě v Tokiu, ale po získání diplomu začal pomáhat matce v jejím menším krejčovství. Matka ho dále povzbudila ke studiu módního návrhářství. Navštěvoval Bunka Fashion College, kterou dokončil v roce 1969. Velmi ho ovlivnilo prostředí, ze kterého pochází. Nešlo jen o vliv japonské kultury. Narodil se v roce 1943, během druhé světové války, jež mu vzala otce. Vyrůstal tak v ryze ženském světě. Navíc temnota světa jeho dětství jej poznamenala napořád – výsledky jeho tvorby jasně prozrazují oblibu černé barvy.

 

Yohji Yamamoto podzim zima 2011

Yohji Yamamoto podzim/zima 2011-2012


Když Yamamoto v roce 1981 představil svoji první kolekci v Paříži, nešlo mu ani trochu o  to, aby získal masovou pozornost. Jeho prvním cílem bylo otevřít malý butik právě ve francouzské metropoli módy. Když se strhla obrovská bouře zájmu o jeho šaty, byl v šoku. Tvořil tehdy něco absolutně jiného, než co představovala tehdejší francouzská móda.

 

ram-horni

Yamamoto obdivuje staré mistry, jako byli Christian Dior nebo Coco Chanel,
takové tvůrce, kteří ve své době museli probojovávat své nové, revoluční pojetí.

rám dolní


Přesto musel dlouho bojovat i s negativní kritikou. Tvrdí ovšem, že mu to jen pomohlo stát se silnějším. Prohlašuje, že vztek na megalomanské pojetí módy jako průmyslu ho motivuje k tomu, aby se dál držel svého snu, podle nějž je fashion uměním, a ne trendem. Yamamoto obdivuje staré mistry, jako byli Christian Dior nebo Coco Chanel, takové tvůrce, kteří ve své době museli probojovávat své nové, revoluční pojetí. Na dnešních mladých designérech nemůže vystát neustálé kopírování a vykrádání nápadů. Celkově je  pro Yamamota nekonečnou inspirací historie odívání, a také sama "věda" tvorby oděvu a šití.

 

Backstage Paris fashion week , Yohji Yamamoto jaro/léto 2011

Yohji Yamamoto kromě běžného oblečení navrhuje i filmové kostýmy. Například pro filmy Brother, Teknolust, Dolls, Takeshis´, Angelo, tyran de Padoue nebo pro filmové zpracování Wagnerovy opery Tristan a Isolda. Na kostýmech spolupracoval i s řadou slavných osobností, například se zpěvákem Eltonem Johnem nebo se skupinou Placebo. Vedle navrhování se Yamamoto věnuje charitativním projektům. V roce 2008 založil nadaci Yohji Yamamoto Fund for Peace, která má za úkol podpořit přátelství mezi Japonskem a Čínou. Každý rok vybírá několik čínských designérských talentů nebo modelů, kteří dostanou stáž či práci v Japonsku nebo Evropě.

sediva-cara

Y-3

Y-3 2

Y-3 1

Y-3 jsou kreativní kombinace Yohji Yamamoto a Adidas

Kromě labelu se svým vlastním jménem (Yohji Yamamoto) navrhuje ještě Yamamoto řady Y´s (Y´s for living, Y´saccs) a sportovní linii Y-3, která je výsledkem spolupráce se značkou Adidas. Produkuje rovněž parfémy.

 

worn wiki

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál