autor:

Stephen Jones

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Stephen Jones

Stephen Jones hl

sediva-cara

britský  fashion designer

sediva-cara

Geniální tvůrce, jehož ikonické klobouky zdobily ty nejznámější hlavy mediálního světa, včetně těch korunovaných členů britské královské rodiny. Jones stále dokazuje, že módní pravidla rozhodně nejsou tak svazující, jak by se mohlo zdát a že pořádně upustit uzdu fantazii se vyplácí.

Anglie je právem považována za tradiční domovinu klobouků a to především díky staleté historii dostihů, kde více než kdekoli jinde platí „hlava bez klobouku je jako klobouk bez hlavy“. Není proto divu, že zdánlivě konzervativní ostrovní stát dal světu legendárního tvůrce těch nejvýstřednějších pokrývek hlavy. Stephen Jones (1957) je skutečnou módní ikonou, jenž díky své originalitě a důvtipu záhy po studiích na prestižní Central Saint Martins, kde byl jediným mladíkem v ročníku, sebevědomě kráčel vstříc mimořádně úspěšné kariéře. Jonesovo krédo „klobouky mohou být vytvořeny skutečně ze všeho“ svědčí o hravém a neotřelém přístupu k tvorbě, přičemž jeho schopnost vyvolat dojem tajemství a fantasknosti vypovídá o autorově genialitě. Pod jeho rukama tak vznikají  svébytné organismy amorfních tvarů – skutečná umělecká díla. Neoddiskutovatelným faktem zůstává i to, že přes všechny své výstřední kreace se Jones drží tradičních postupů a čerpá z bezedného odkazu historie.

 

ram-horniJednou z vlastností Jonesovy práce
je schopnost připoutat pozornost.
rám dolní

 

Od fatálního okamžiku, kdy roku 1980 otevřel svůj první kloboučnický salón v samém srdci pulzujícího Londýna, zdobily jeho klobouky mnoho hlav známých osobností. Jednou z vlastností Jonesovy práce je schopnost připoutat pozornost. Jeho londýnský boutique se tak téměř přes noc stal doslova poutním místem celebrit a hvězd. Navrhoval pro Madonnu, Kylie Minogue, Pink, Robbieho Williamse, Celine Dion, Barbru Streisand, Gwen Stefani, Marilyna Mansona, Beyoncé a řadu dalších. Mezi jeho stálou klientelu patří také členové britské královské rodiny, včetně zesnulé Lady Diany. Na svém kontě má spolupráci s návrháři nejzvučnějších jmen. Své modely doplněné o Jonesovy pokrývky hlavy vypustili na světová mola kupříkladu Vivienne Westwood, Claude Montana, Jena-Paul Gaultier či John Galliano. Podílel se také na řadě filmů, mimo jiné Coco Chanel s okouzlující Audrey Tautou v hlavní roli, která se nechala slyšet, že v Jonesově klobouku se cítila jako samotná první dáma haute couture, Coco, a dokázala se tak do postavy, kterou ztvárnila, dokonale vcítit. O tom, jak významně Stephen Jones obohatil svět oděvního designu, svědčí skutečnost, že jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách světových muzeí a galerií, jakými jsou třeba Victoria & Albert Museum, Louvre, The Fashion Institute of Technology nebo Brooklyn Museum.

Jones je znám tím, že z domu za žádných okolností nevychází bez klobouku a svou profesi ctí natolik, že mu rozhodně nečiní problém hrdě prezentovat vlastní tvorbu. Ku příležitosti letošní královské svatby si sám navrhl klasický černý snap-brim z průhledného materiálu. Jonesův osobitý důvtip dokládá i jedna z jeho posledních realizací, kdy při oslavě 300. výročí Royal Ascot myslel také na další významné přítomné dámy a to z řad dostihových koní. Všechny přítomné tak šokoval tím, že pro jednu z klisen vytvořil pestrobarevný klobouk kolosálních rozměrů zdobený peřím a obrovskou saténovou mašlí, přičemž hlavním inspiračním zdrojem mu byl kultovní film My Fair Lady.

sediva-cara

Klobouky a čepice Stephen Jones

sediva-cara

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál