autor:

Haider Ackermann

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Haider Ackermann

Michèle Montagne
184 rue Saint-Maur
Paříž, Francie 75001

sediva-cara

nové kolekce Haider Ackermann představovány na:

Paris fashion week, RTW, Menswear

dvojita cara

Mladý francouzský návrhář Haider Ackermann je opravdu vycházející hvězda. Není snad jediná žena, která by si nedokázala zamilovat jeho brilantně řasené modely. Všichni o něm mluví jako o jednom z nejlepších avantgardních návrhářů dnešní doby. Jeho práce je o kontrastech, spojení elegance a pouliční kultury, luxusu, který nemusí vypadat povrchně. Ackermann se snaží o nadčasovou módu, která vypráví jeho příběh.

Haider Ackermann portrét

Haider Ackermann

Haider Ackermann se narodil v Kolumbii, kde byl adoptován francouzskou rodinou, se kterou hodně cestoval. Jako dítě žil na různých místech celého světa, nakonec se během střední školy usadil s rodiči  v Nizozemí. Na otázky, proč se chtěl stát módním návrhářem Ackermann odpovídá jednoduchou odpovědí – chce objevovat krásu. Studoval Královskou akademii klasického umění  v Antverpách, ve vlámské části Belgie, kterou navštěvovali také například Dries Van Noten, nebo Ann Demeulemeester. Po třech letech školu opustil, následně cestoval a intenzivně žil nočním životem. Tou dobou byl bez peněz a v Antverpách dokonce jednu dobu čistil záchody. Později, při stáži u Johna Galliana spal na ulici a denně svůj kufr se všemi věcmi ukládal do bezpečnostní skříňky.

Svoji první kolekci představil na Pařížském fashion weeku v roce 2002, která byla velmi pozitivně přijata tiskem i veřejností. Rok na to následovala spolupráce se značkou Ruffo Research na jarní kolekci. V roce 2004 vyhrál Ackermann prestižní ocenění  „Swiss Textile Award“ a o rok později si otevřel vlastní ateliér v Paříži. Mnoho těch nejprestižnějších návrhářů ho uznává jako jednoho z nejtalentovanějších designérů 21. století. Například pro Karla Lagerfelda je jednoznačně jeho budoucím nástupcem kreativního ředitele značky Chanel. Momentálně se také spekuluje o nahrazení Galliana Ackermannem v módním domě Dior.

Ackermann není rozhodně exhibicionistická figurka módního průmyslu jako někteří jeho kolegové. Sám sebe popisuje jako tichého pozorovatele okolí a nejistého člověka, který o sobě často pochybuje. Zároveň ale podotýká, že to je právě ono, co ho žene stále dopředu, dobrý návrhář musí být schopný se sám zkritizovat.

 

Haider Ackermann 2011

Haider Ackermann jaro/léto 2011

„Ne, že bych se k nim chtěl přirovnávat, ale Helmut Lang nebo Rick Owens, to jsou návrháři, kteří vypráví jeden příběh, který čím dál tím víc prohlubují. Já jsem v této kategorii. Občas si přeji, abych mohl být víc jako ostatní návrháři a udělat něco úplně jiného. Udělal bych, nevím, například jenom neonové barvy, všechno s minisukní, něco co by mě opravdu překvapilo a byla by to výzva,“ komentuje svoji tvorbu v rozhovoru pro WWD.  Samozřejmě, že sám i přiznává, že se představa o jeho ideální ženě za léta navrhování určitým způsobem proměnila. „ V minulosti bývala více neznámá, nezastihnutelná. Pochybovala neznámo odkud, byla tak nějak utrápená a komplikovaná.“  Dnes ale Ackermann, který právě prochází dobré období svého života, stejně tak vyvíjí svůj příběh a mění své představy – „v šatech je nádech nonšalance, jsou méně zvlášní, více uvolněné“ .

Běhěm dětství, které prožil z části také v Africe, se Haider zamiloval do šperků a bižuterie. „Když žijete v Africe, jediný zvuk, který slyšíte, je zvuk náhrdelníků a náramků. Ale moje šperky nebudou dělat hluk. Nechci aby moje ženy byly jako procházející se krávy,“ říká Ackermann a podotýká, že zatím hledá někoho, s kým by bylo možné na takové kolekci doplňků spolupracovat, stejně tak je to s řadou parfémů.

Haider Ackermann logo

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál