autor:

Christian Dior

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Christian Dior

Christian Dior (1905–1957) Kariéra Christiana Diora jako jednoho z nejdůležitějších návrhářů 20. století odstartovala v roce 1947 jeho první kolekcí, v níž představil „New Look“ (nový vzhled). Zaoblená ramena, projmutý pas a nabíraná sukně, to vše znamenalo návrat ženskosti do módy.

christiandior 001

Po mnoha letech, kdy vládly uniformy nejrůznějšího druhu, krejčovská omezení a nedostatek, Dior nenabídl pouze nový vzhled, ale i nový vhled na budoucnost.

newlook 001

Dior se narodil v Normandii, odkud se se svými rodiči přestěhoval do Paříže, když mu bylo deset. Vystudoval politologii a poté sloužil v armádě. Jako návrhář začal až v roce 1935, kdy se vrátil do Paříže a začal prodávat své skici. V roce 1938 získal místo v salónu návrháře Roberta Pirueta. Za druhé světové války Dior sloužil na jihu Francie, do Paříže se vrátil v roce 1941 a pracoval pro Lucina Lelonga, který vlastnil mnohem významnější salón. V roce 1946 pak otevřel svůj vlastní salón. 
 Díky Diorovi se z poválečné Paříže opět stalo hlavní město módy. Každá jeho kolekce vznikla na určité téma. Kolekce z jara 1947 se jmenovala Carolle nebo taky „Figura 8“ podle tvaru „New Look“ – široká ramena, výrazné boky a úzký pas. Kolekce z jara 1953 přezdívaná Tulipán přinesla květinový potisk. Linie A z roku 1955 svým střihem opravdu připomínala velké písmeno A (neprojmutý pas, střih rozšiřující se na bocích a nohách).

line A 001

Některé Diorovy návrhy připomínaly Druhou říši a jiné dobové styly, ale zároveň navrhoval i pánské oblečení, které bylo naopak svým stylem a užitím materiálu velmi moderní. Při práci na své poslední kolekci cítil Dior potřebu měkčí siluety a tak se uchýlil ke košilovým šatům, úzkým tunikám a zavinovacím šatům připomínajícím sárí. 
 Se svým partnerem Jacquesem Routem zavedl Dior licenční ujednání v módním průmyslu. Již v roce 1948 si zařídil výhodná ujednání pro kožešiny, punčocháče a parfémy, která mu přinesla nejen zisk, ale i dobré jméno ve světě módy. Salón Dior prosperuje dodnes, ale Diorova předčasná smrt v roce 1957 zanechala svět módy bez velkého diktátora stylu. Christian Dior navrhoval pod svým vlastním jménem pouze jedno desetiletí, ale jeho vliv přetrvával po další dlouhá léta.

dolů 001

historie značky Dior

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál