autor:

Vivienne Westwood

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Vivienne Westwood

Vivienne Westwood logo

sediva-cara

designéři vedoucí značku Vivienne Westwood

Vivienne Westwood : 1990 - současnost

sediva-cara

sídlo společnosti Vivienne Westwood

9-15 Elcho St.
Londýn  SW11 4AU
Velká Británie

sediva-cara

nové kolekce Vivienne Westwood představovány na:

Milan fashion week, RTW

predel

Vivienne Westwood

(historie značky)

Vivienne Westwood 11

Vivienne Westwood patří mezi nejvlivnější britské návrháře 20. století. Díky ní se vrátil do módy korzet a úspěch slavila taky její mini-krinolína. Nejčastěji ovšem bývá její jméno spojováno s punkovou módou. Vivienne Westwood se narodila v anglickém Tinwhistle v roce 1941. Po pouhém jednom semestru na umělecké škole v Harrow odešla a nějakou dobu pracovala jako učitelka na základní škole. Vše se změnilo, když potkala Malcolma McLarena, muže, který stál za vznikem kapely Sex Pistols. Pod McLarenovým vlivem a vedením Vivienne sklouzla do světa mladistvé módy, která odrážela bouřlivou náladu doby.

 

Vivienne Westwood 001

Seditionaries 001

 

V roce 1971 otevřela Vivienne společně s McLarenem několik obchodů na Kings Road. První byl Let It Rock, inspirovaný stylem 50. let. Kromě šatů, které lákaly hlavně příslušníky hnutí Teddy Boys, se v obchodě prodávaly i předměty z 50. let a hudební nosiče. V roce 1972 obchod změnil jméno i zaměření. Název byl „ukraden“ z motorkářských bund – Too Fast To Live, Too Young To Die. V roce 1974 otevřeli Westwood a McLaren svůj nechvalně proslulý Sex Shop, kde prodávali kožené a latexové BDSM zboží a provokativní oblečení. O rok později otevřeli Seditionaries, první obchod s punkovou módou v Londýně. Jon Savage, který psal pro časopis Face, prohlásil, že jejich look je „jediný moderní look, který se za 70. léta objevil“. Obchod provokoval i svým interiérem, který představoval fotky vybombardovaného Londýna zničeného válkou. S příchodem neoromantického hnutí obchod opět změnil své zaměření. Nové jméno bylo Worlds End, interiér byl zdoben břidlicí a kukačkovými hodinami. Nová kolekce Vivienne Westwood se jmenovala Clothes for Heroes a novým Vivienniným patronem se stal Boy George.

 

Vivienne Westwood 001

Vivienne Westwood kolekce Buffalo 1982

Další tři kolekce – Savage (1981), Hobo a Buffalo (obě z roku 1982) byly značně novátorské, stejně jako divoké přehlídky (modelky a modelové byli pokrytí bahnem a tančili na indiánskou hudbu), které ovlivnily i přehlídky jiných návrhářů. Brzy byl otevřen nový obchod, tentokrát v luxusní části Londýna, pod jménem Nostalgia of Mud, které symbolizovalo touhu zbohatlíků po návratu k jednoduchému životu. Modely z té doby sestávaly z hadrů vplétaných do vlasů, podprsenky nošené na omšelých svršcích a roztrhaná trička.

 

Vivienne Westwood 001

Vivienne Westwood kolekce Witches podzim / zima 1983

V roce 1983 Vivianne a McLaren za bouřlivých okolností ukončili spolupráci. Vivianne začala rozšiřovat svůj záběr. V létě uvedla čarodějnickou kolekci The Witches, která se vyznačovala podivnými tvary, střihy i proporcemi a která byla inspirovaná knihou o voodoo a černé magii, kterou Vivienne tehdy četla.

 

Vivienne Westwood 001 Vivienne Westwood mini-crini

Poté se Vivienne na několik sezón odmlčela a vrátila se až s podzimní kolekcí 1985, v níž uvedla sukni s obručí ve tvaru bubliny (mini-crini) a vysoké punčochy. Mini-crini způsobila obrat v módním návrhářství. Nafouknutou siluetu postupně přebrali všichni návrháři v Evropě a New Yorku, Jeanem Paulem Gaultierem počínaje.

Vivienne Westwood 001

Vivienne Westwood, podzim / zima 1989-1990

I v průběhu 90. let Vivienne Westwood vládla punkové módě. Svět módy pobouřila svými modely s odhalenými ňadry a bizarními kreacemi na výročních přehlídkách v Paříži a jiných módních metropolích. O Vivianne Westwood a Malcolmu McLarenovi se bez nadsázky dá říct, že vynalezli punkovou módu. I navzdory Viviannině rebelství považuje módní svět její práci za velmi významnou. Ukázky její práce můžeme nalézt i v londýnském Victoria and Albert Muzeu. Její modely můžeme popsat slovy jako dekadentní, zkažený a šílený. O svých návrzích jednou prohlásila: „Chci, aby chudí vypadali jako boháči a aby boháči vypadali jako chudí.“

 

Vivienne Westwood 001

 

Značka Vivienne Westwood má nyní čtyři větve:

Vivienne Westwood Gold Label (k mání v jejím obchodě Mayfair), Red Label, pánská řada Man a Anglomania. Osobnost Vivienne Westwood se odráží ve všech řadách a překonává všechny představy.

sediva-cara

VIVIENNE WESTWOOD jaro /léto 2010

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

 • Yves Saint Laurent 001 - middle

  Yves Saint Laurent

  Yves Saint Laurent se svými odvážnými návrhy sklízel úspěch celá 70. a 80. léta. Yves Saint Laurent získal nespočet ocenění a stal se prvním žijícím návrhářem, jemuž byla věnovaná samostatná výstava v Metropolitním muzeu.

 • Alexander McQueen 001 - middle

  Alexander McQueen

  Britský módní návrhář Lee Alexander McQueen, v branži známý jako bad boy. Mezi jeho přátelé patřila i Kate Moss. Když nemohla vystoupit na jedné z jeho módních show, zobrazil ji na molu jako hologram.

 • Alexander Wang pózuje v kampani s živým beranem - middle

  Alexander Wang pózuje v kampani s živým beranem

  Alexander Wang je celosvětově obdivovaný návrhář a také Newyorčan, jež se zřídkakdy nechává fotografovat. Díky jeho roli v reklamní kampani společnosti The Woolmark Company si může oficiálně do svého resumé přidat i položku ´model´.

 • Balmain 001 - middle

  Balmain Paris

  Francouzský módní dům Balmain byl pojmenovaný po svém zakladateli, který byl po druhé světové válce nazýván "králem francouzské módy".

 • burberry 001 - middle

  Burberry

  Burberry je luxusní britský výrobce kabelek a parfémů. Je pro něj příznačný kostkovaný vzor, který se stal jednou z nejvíce kopírovaných ochranných známek.

 • chanel 001 - middle

  Chanel

  Chanel je francouzská módní značka, kterou založila Gabrielle Bonheur Chanel (zvaná též Coco Chanel) v roce 1910. Značka celosvětově proslavily hlavně „malé černé“ a parfém Chanel No. 5.

 • chloé 001 - middle

  Chloé

  Chloé je od roku 1952 důležitou část pařížské módní scény a prošla několika významnými proměnami. Karl Lagerfeld přinesl rozevlátou bohémskou eleganci, Stella McCartney osvěžující neobvyklé romantické prvky, Phoebe Philo dívčí šmrnc.

 • christiandior 001 - middle

  Christian Dior

  Kariéra Christiana Diora jako jednoho z nejdůležitějších návrhářů 20. století odstartovala v roce 1947 jeho první kolekcí, v níž představil „New Look“. Christian Dior

 • elle 001 - middle

  Elle

  Elle je celosvětově prodávaný časopis, který se zaměřuje na dámskou módu, krásu, zdraví a zábavu. Zároveň Elle je i jedním z nejvýznamnějších módních časopisů.