autor:

Versacekategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
VersaceVersace je jednou z nejznámějších italských módních značek. Zakladatel Gianni Versace spolu se svou sestrou Donatellou učinili ze značky ztělesnění rockového glamouru, dekadentního stylu a okázalé svůdnosti.

Versace logo 001

Oblečení Versace je příznačné především pro intelektuální elitu libující si v dekadenci. Po smrti Gianniho Versaceho značka možná ztratila bezprostřední asociaci se světem divadla a umění, ale stále zůstává jedničkou ve světě módy. Žádný červený koberec se neobejde bez alespoň několika módních kousků této slavné značky.

GIANNI VERSACE 001

Značka Versace je duchovním dítětem Gianni Versaceho. Narodil se v Reggiu Calabria 2. prosince 1946. Rodinu živila jeho matka, která pracovala jako švadlena. Gianni a Donatella tak již od dětství pozorovali, jakým způsobem oblečení vzniká. Gianni své matce pomáhal, když šaty vyšívala a zdobila. Nakonec začal sám navrhovat oblečení.

GIANNI VERSACE 001

V roce 1972 odešel do Milána, kde začal pracovat jako návrhář na volné noze pro italské módní značky Genny, Callaghan a Complice. V roce 1975 navrhl pro Complice svou první koženou kolekci a tím začala jeho celoživotní fascinace kůží. Pozitivní odezva na jeho práci ho povzbudila a tak v roce 1978 prezentoval v Miláně svou první kolekci dámského a pánského oblečení. Zároveň otevřel i svůj první butik ve Via della Spiga. Jeho styl, který oslavoval nemírnost a inspiroval se italskou architekturou a divadlem, vzbudil na přehlídkových molech značný rozruch. Gianni měl neomylný smysl pro styl a bažil po výrazné image. Nespokojil se s navrhováním pouze pro přehlídková mola, ale vytvářel i kostýmy pro italská divadla a hollywoodské filmy. Oblékal hvězdy jako je Elton John nebo Madonna. Jeho nejvýznačnějším klientkou byla princezna Diana. Jeho úspěch se neobešel bez náležitých ocenění – za svou kolekci dámského oblečení podzim-zima 1982/83 získal prestižní italskou cenu L'Occhio d'Oro a nebylo to naposledy. Ten rok zároveň započala jeho spolupráce se slavným divadlem La Scala.

Versace 001

Versaceho kresby z období 1984 - 1989 Touž dobou už pro značku pracovala oficiálně i Donatella, nejdřív jako PR, ale později se bratrovi stala múzou, inspirací a kritikem. Ač byla o devět let mladší než on, měli spolu výjimečně blízký vztah. Pokud se Donatelle nějaký Gianniho návrh nelíbil, Gianni jej roztrhal. Donatella časem vytvořila i vlastní řadu – Versus. Parfém Blonde pojmenoval Gianni Versace po ní a jejích odbarvených vlasech.

Versace 001

Donatella se ve svých návrzích zaměřovala především na mladé. Značka záhy získala takové hvězdy jako Brada Pitta, Jamieho Foxxe, Catherine Zeta-Jones, Angelinu Jolie a Jennifer Lopez. I díky nim popularita a sláva značky Versace stoupala. Vklad Versaceho do světa umění a módy uznaly i takové instituce jako Chicago's National Field Museum, London's Royal College of Art a japonské Kobe City Museum.

Versace 001

Versace 001

Giani Versace představil svojí první couture kolekci v Paříži a byl založen Atelier Versace V roce 1989 byl založen Atelier Versace, který se specializoval na ty nejluxusnější a nejdražší kousky. Poté byla oživena výroba řady Versus, která se zaměřovala především na mladé lidi.

Versace 001

Klasická řada Signature vznikla v roce 1991. V roce 1993 ji následovala řada Home Signature.

Versace 001

Tentýž rok získal Gianni Versace ocenění American Fashion Oscar od Rady amerických módních návrhářů. Versace krédo bylo: „Styl má smysl, jen pokud je váš vlastní.“ Toto krédo přijali za své tisíce vyzývavě odívaných mužů a žen po celém světě. Gianniho návrhářský étos se neobešel bez smyslných odhalujících obrysů a agresivní elegance. Zářným příkladem Gianniho umění byly slavné vyzývavé šaty, které si na sebe vzala Liz Hurley na premiéru filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, a které držely pohromadě pomocí velkých spínacích špendlíků.

Versace 001

Značka utržila smrtelnou ránu, když Gianniho u jeho dveří zavraždil sériový vrah v roce 1997. Společnost ztratila přes noc svého vůdce. Kolekce, která měla ten rok vyjít, byla zrušena. Na Gianniho pohřeb se dostavila společenská smetánka a hvězdy ze světa módy, hudby. 
 Otěže firmy vzala do pevných rukou Donatella, aby přivedla společnost opět k životu. Ne vždy byl její úkol snadný a zisky společnosti klesly, než se s přelomem století zase vyhouply nahoru. 

Donatella zachovala Gianniho odkaz v odhalujících a zdobných střihách, zároveň ale myslela i na moderní pracující ženu, která se potřebuje vmžiku přeměnit ze sebevědomé a tvrdé šéfky v královnu večírků.

Versace 001

Donatella Versace - skica z roku 2000 Kolekce začaly být různorodější, a přestože i nadále vznikaly šokující modely (jako třeba ten, který na sobě měla Jennifer Lopez na udílení Grammy v roce 2000), celkový tón značky Versace byl najednou tlumenější a decentnější.

Versace 001

Penelope Cruz měla na sobě model Versace na udílení Oscarů v roce 2007, ale šlo o decentní jednobarevné šaty. Atelier Versace se začal ubírat cestou, na níž byla důležitější kvalita materiálu a střihu než přehnané zdobení. To ukázala i kolekce haute couture na jaře 2009, která vzbudila značnou pozornost v Itálii a v USA. 
 Donatellin záměrem bylo, aby modely zůstaly sexy a chic, ale aby nebyly tolik vyzývavé, neodhalovaly příliš. Módní svět její snahu ocenil a v roce 2008 získala Donatella Versace cenu Superstar Award udělovanou Fashion Group International. webová stránka: versace

Atelier Versace jaro 2009

Galerie neobsahuje obrázky.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál