autor:

Tom Ford

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Tom Ford

Tom Ford 001

 

Tom Ford

 se narodil v Austinu v Texasu v roce 1962, ale většinu dětství strávil v Santa Fe v Novém Mexiku. Velice ho ovlivnila jeho matka, která jej naučila, že být špatně oblečen je projev neúcty vůči ostatním. Už jako malý se zabýval tím, jak vypadá. Když mu bylo dvanáct, koupila mu maminka mokasíny od Gucci.

 

club 54 001

 

Studovat odjel Tom Ford do New Yorku – na univerzitě se věnoval historii a zároveň si platil kurz herectví. Objevil klub Studio 54 a Factory Andyho Warhola, kde se s pop artovým umělcem samotným i setkal. Od tohoto okamžiku ho škola přestala zajímat a neexistovalo pro něj nic jiného, než mejdany. Po prvním roce studia ho ze školy vyhodili, ale Ford si s tím nelámal hlavu a pracoval jako herec pro reklamu. Později začal studovat bytovou architekturu na Parsons School of Design v New Yorku. Studia dokončil v Paříži. V závěru studia si uvědomil, že by chtěl pracovat v módním průmyslu. Vrátil se do New Yorku a začal na sobě tvrdě pracovat jako módní návrhář. V roce 1986 se Tom Ford stal členem návrhářského týmu Cathy Hardwick. V roce 1988 přešel k Perrymu Ellisovi, ale pořádně se prosadil pod svým jménem, až když se v roce 1990 vrátil do Evropy a získal dobré místo v módním domě Gucci. Život v Itálii prospíval Tomovi i jeho partnerovi Richardu Buckleymu, který tou dobou bojoval s rakovinou. 

Ford pracoval u Gucciho jako hlavní návrhář dámské konfekce. V roce 1992 na žebříčku postoupil na pozici design director. Tou dobou se značka bohužel potýkala s velkými finančními problémy a Maurizio Gucci v roce 1993 Toma málem propustil. Tomu zabránil Domenico de Sole, ředitel Gucci America.

 

tom ford 001

Když se značce začalo dařit lépe, Tom Ford povýšil na pozici creative director. Byl zodpovědný za design a koncepci všech řad, které Gucci produkoval: oblečení, parfémy i doplňky. Zároveň měl na starost i image společnosti jako takové, reklamní kampaně a vzhled jejích obchodů. Z Toma Forda se stal jeden z nejvlivnějších návrhářů 90. let. Díky němu se do módy vrátil glamour. Mezi jeho nápady patřily například sametové bokovky, saténové košile nebo metalizované kozačky.

 

tom ford 001

 

V roce 1995 spolu s francouzskou stylistkou Carine Roitfeld a fotografem Mariem Testinem vytvořili novou reklamní kampaň. V březnu 1995 oslnila Amber Valleta přehlídková mola v modrých sametových bokovkách a zelené saténové košili. Byla nebezpečná, sexy, moderní a drsná a tím skvěle zosobňovala značku Gucci.

 

tom ford 001

tom ford 001

Po odchodu od Gucci otevřel Tom Ford svůj vlastní salón, Tom Ford. Začal nejprve s doplňky. Úspěch získala jeho řada brýlí. V současné době salón Tom Ford vytváří pánské oblečení, kosmetiku, brýle a pánské i dámské doplňky. V roce 2006 uvedl řadu parfémů nazvanou Tom Ford Beauty. Téhož roku přitáhl i pozornost médií, když se zcela oblečený objevil na obálce časopisu Vanity Fair po boku Keiry Knightley a Scarlett Johansson, které byly obě nahé. 
 Svůj první obchod otevřel v roce 2007 na Madison Avenue v New Yorku. V roce 2008 následoval první butik v Evropě, ve švýcarském Curychu. Krátce poté otevřel kanadský butik v Torontu.

kampaň jaro/léto 2008 s Terry Richardson

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál