autor:

Stella McCartney

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Stella McCartney

Stella McCartney se narodila roku 1971. Ač dcera slavných rodičů „Brouka“ Paula McCartneyho a zpěvačky a fotografky Lindy McCartney, za svou slávu vděčí především svému talentu, díky kterému je význačnou módní návrhářkou.

stella mccartney

1995

V roce 1995 dokončila studium na londýnské Central Saint Martins College of Art and Design a o dva roky později uvedla svou první kolekci. A již 18 měsíců po dokončení studia získala nabídku pozice creative director pro Chloé. Stella se přestěhovala z Londýna do Paříže, velmi rychle si osvojila francouzský styl módy a se svým hravým designem měla u Chloé velký úspěch. Ke slávě jí napomohly i její přítelkyně ze světa modellingu Naomi Campbell a Kate Moss.

stella mccartney 001

Bohužel se o Stelle šířily i pomluvy – že je příliš mladá, že designu nerozumí a že pozici u Chloé (kterou předtím zastával Karl Lagerfeld) získala jen díky vlivu svého otce. Stella se však bránila a pro časopis People v lednu 1998 uvedla: "Nepředpokládám, že by vedení Chloe bylo tak hloupé, aby mě dosadili na pozici vrchního návrháře jen kvůli tomu, kdo je můj otec. Jsme závan svěžího větru a to je přesně to, co Chloé potřebuje.“

stella mccartney 001

Největší výzva, které u Chloé čelila, bylo nenavrhovat šaty pouze pro ženy v jejím věku, ale i pro dámy po čtyřicítce. Ve své kolekci jaro 1998 McCartney uvedla oděvy, které hýřily smyslností. Kalhotové kostýmy se širokou nohavicí, zdobené odpolední šaty v délce ke kolenům, krajkovou lemované šaty na tělo, tílka se špagetovými ramínky, průhledné minisukně. Všechny tyto oděvy byly nadmíru ženské, ale lákaly především mladší generaci zákaznic.

stella mccartney 001

Pod vlivem Mounira Moufarrige a Karla Lagerfelda se ale Stelle podařilo oslovit i starší generaci. Nakonec byly její modely oblíbené mezi dvacátnicemi i ženami po čtyřicítce. Stelliny modely přesahují módu samotnou, často charakterizují ženskou osobnost, intelekt a sexualitu. Stellin mladistvý laškovný styl se časem přetransformoval do elegance, která ale neztrácela na zábavnosti. Bez nadsázky lze říci, že Stella rozumí dnešní moderní ženě a chápe její potřeby. Proto jsou její modely oblíbené nejen u celebrit. Stella McCartney pozdvihla Chloé na úplně jinou úroveň a časem už jí tato značka nestačila. V roce 2001 z Chloé odešla, když dostala nabídku od Domenica De Sole, prezidenta skupiny Gucci, aby pro pracovala pro Gucciho pod svým vlastním jménem. Její první samostatná přehlídka v roce 2002 byla přijata rozporuplně, ale ještě tentýž rok měla další, kterou si již upevnila svou pozici v módním průmyslu. Otevřela několik outletů v New Yorku, Los Angeles a Londýně a v roce 2004 získala ocenění Návrhář roku. Navrhla kostýmy pro turné Madonny a Annie Lennox a pro film Svět zítřka (hrála v něm Stellina přítelkyně Gwyneth Paltrow).

stella mccartney 001

Stella stejně jako její matka je odhodlanou bojovnicí za práva zvířat, proto ve svých kolekcích vůbec nepracuje s pravými kožešinami nebo kůži. Stella navrhla i několik kolekcí sportovního oblečení pro Adidas a jednu kolekci pro H&M, která byla vyprodaná během několika mála hodin. Pod značkou Stella McCartney jsou k dostání kolekce oblečení, spodního prádla, kosmetiky a parfémů.

Stella McCartney jaro/léto 2010

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál