autor:

Karl Lagerfeld

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld je absolutní legendou. V současné době je uměleckým ředitelem značky Chanel. Je jedním z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových módních návrhářů druhé poloviny 20. století. Pracoval pro různé módní značky (např. Chloe či Fendi, včetně již výše zmiňované značky Chanel). V současné době navrhuje pro svou vlastní značku a dále tedy pro Chanel a Fendi.

sediva-cara

Karl Lagerfeld

(životopis + historie značky)

Narodil se 10. září 1938 (tento rok uvádí on sám, jinak je ale pravděpodobnější datum 1933) v Hamburku v Německu. Jeho otec byl Švéd z obchodnické rodiny, který zbohatl na uvedení sušeného mléka do Evropy. Lagerfeldova matka byla o dost mladší než otec, živě se zajímala o módu a milovala vůně. Měla velký vliv na Lagerfeldův život a kariéru.

 

karl lagerfeld 001

 

Již v dětství se Lagerfeld naučil plynně hovořit francouzsky, anglicky a italsky. Zajímal se o módu a učebnicemi dějepisu listoval spíše kvůli dobovému oblečení než kvůli válkám a bitvám. Jeho nejmilejší zábavou už v dětství bylo načrtávání a navrhování šatů. 

Ve čtrnácti letech ho rodiče poslali do Paříže na studia, o sám však doufal, že by mohl proniknout do světa haute couture. Poválečná Paříž byla samá party a ples, kde ženy předváděly své nejlepší šaty.

 

karl lagerfeld 001

1954

V roce 1954 poslal Karl Lagerfeld jednu svou skicu na soutěž International Wool Secretariat Competition, která byla otevřená všem mladým neprofesionálním návrhářům. Toho roku se účastnilo tisíce soutěžících. Mezi soudci byli návrháři Pierre Balmain, Jacques Fath a Hubert Givenchy. Mladý Lagerfeld získal ocenění za nejlepší návrh kabátu. Toto ocenění mu zajistilo místo u Pierra Balmaina, pro kterého pracoval v letech 1955 – 58. Poté odešel k Jeanu Patouovi. Tato práce mu sice přinesla mnoho neocenitelných zkušeností, ale velmi málo potěšení. Po roce u něj skončil a začal pracovat jako nezávislý návrhář pro salóny jako Krizia, Charles Jourdan a Valentino. V roce 1964 byl světem haute couture tak znechucený, že z Paříže odešel do Itálie studovat umění.

1967

V roce 1967 se Lagerfeld vrátil do světa módy a začal pracovat pro Fendi. V 70. letech bylo ovšem jeho jméno již více spojováno se salónem Chloe, kde získal volnou ruku při navrhování dámské kolekce. Jeho kolekce Deco z roku 1972, která se vyznačovala černým a bílým potiskem a vzdušným střihem, mu přinesla mezinárodní uznání.

1983

V roce 1983 přešel ke značce Chanel. 
Touž dobou zároveň Lagerfeld založil i vlastní značku. Jeho modely, o kterých říká, že jsou intelektuální a sexy, jsou především ležérní saka v jeho oblíbených jasných barvách a měkké úpletové oblečení. Jeho práce pro Chanel kombinovala předválečnou klasiku a současné moderní trendy a v 80. a 90. letech dovedla salón až na vrchol haute couture.

 

karl lagerfeld 001

 

I přes přelétávání od značky ke značce se Lagerfeldovi podařilo vytvořit svůj vlastní styl. Nemá strach zkoušet nové věci a jeho modely jsou výrazné. V tom spočívá jeho úspěch. Některé jeho modely se vyznačují značným smyslem pro humor – např. legendární sprchové šaty s motivem tryskající vody vyšitým z korálků, netradiční vyjížďkové šaty a samozřejmě množství výjimečně výstředních klobouků. Kult udělal i z klasické kabelky Chanel, když její motiv použil na náušnice, klobouk nebo čelenku do vlasů.

Karl Lagerfeld jaro/léto 2010 backstage

predel worn

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál