autor:

Jean Paul Gaultier

kategorie:
Fashion designer
publikováno:
počet komentářů:
0
Jean Paul Gaultier

jean paul gaultier 001

Jean Paul Gaultier se narodil ve Francii v roce 1952. Na rozdíl od svých vrstevníků se nikdy nezajímal o sport, ale co se týče návrhářství, byl dětským géniem. Již ve věku třinácti let navrhl kolekci šatů pro svou matku a babičku. V patnácti vymyslel neobvyklý kabát se zipem a v sedmnácti odvážně poslal své skici do Paříže návrháři Pierru Cardinovi. Cardin Gaultierův talent rozpoznal a zaměstnal jej jako asistenta. Gaultier pro Cardin pracoval dva roky. Poté strávil rok u Jacquese Esterela a tři roky v salónu Patou, kde pracoval s návrháři Angelem Tarlazzim a Michaelem Gomou. V roce 1976 vyšlo několik Gaultierových skic v módním francouzském časopisu Mode Internationale. Skici získaly okamžitý ohlas. Stejného roku zahájil Gaultier vlastní kariéru pod svým jménem pro společnost Mayagor. Zároveň pokračoval i na volné noze a navrhoval kožichy, plavky a kožené oděvy.

Později začal Gaultier pracovat pro Kashiyamu, japonského oděvního giganta. Gaultier s nimi podepsal exkluzivní smlouvu na pánské a dámské kolekce pod svým vlastním jménem. Gaultier, který měl reputaci nejavantgardnějšího návrháře doby, byl někdy přezdíván Princ perverzity. Inspiroval se ležérní pouliční londýnskou a newyorskou módou, které ale dodával pařížský šmrnc a eleganci. Mezi jeho nejvýraznější práce patřily saka, bundy a šaty s velkými vystříhanými otvory, které oblečení dodávaly vzhled klece. Jeho další originální kousky byly například topy z fiží s holými rameny, kožené cyklistické kalhoty a pánské sukně.

 

jean paul gaultier 001

Jean Paul Gaultier Podzim/zima 1985-1986 kolekce "Le Charme coincé de la Bourgeoisie", pánská košile jaro/léto 1996

Jeho divoké přehlídky se konaly v sále za Paříží, který původně sloužil jako jatka. Byly vždy považované za vrchol sezóny a nebylo snadné se na ně dostat. Často se na nich objevovaly i celebrity, které neměly s módou nic společného – Jack Nicholson, zpěvačky Grace Jones a Ninah Cherry nebo režisér Roman Polanski.

 

jean paul gaultier 001

Gaultierova 30-tá výroční fashion show v roce 2006

V roce 1997 předváděl Gaultier poprvé v Paříži. V jednom rozhovoru prohlásil: „Nacházíme se ve světě, kde mnoho lidí tráví čas na internetu, nedělají nic a nevycházejí ven. Myslím si, že teď je ten pravý čas pro moje modely. Jsou výjimečné a každý z nich je určen pouze pro jednoho zákazníka.“

 

jean paul gaultier 001

rok 1997 Gaultier poprvé v Paříž

Jean Paul Gaultier byl jediný návrhář, který předváděl určité kusy oblečení jak na ženách, tak na mužích. V Paříži v roce 1997 tak předvedl pánský korzet a dodal k tomu: „Jsem pro rovnost pohlaví. Pokud existuje nějaký kus oděvu pro ženy, tak proč ne i pro muže?“ Gaultier je známý i pro svůj výběr modelek a modelů. Záleží mu především na jejich jedinečném vzhledu, ale už ne tolik na věku nebo na postavě. Vyjádřil se: „Nikdy mi moc nezáleželo na tom, jak vypadá módní ideál. Existuje mnoho různých druhů krásy a já se je snažím ukazovat.“ V roce 1987 získal Jean Paul Gaultier francouzskou cenu Návrhář roku a o rok později uvedl dostupnější řadu neformálního a sportovního oblečení Junior Gaultier. Ta se nejprve prodávala pouze v jednom malém obchodě v Paříži a potom paradoxně i ve všech velkých amerických obchodních domech. Jeho další obchod se nachází na pravém břehu Seiny v Paříži a nabízí drahou dámskou a pánskou konfekci (ceny se obvykle pohybují kolem 1000 eur za kus). Jeho oděvy jsou k dostání i v buticích v New Yorku, Los Angeles a Miami.

jean paul gaultier 001

Mezi největší Gaultierovy příznivce mezi celebritami patřila Madonna, která si velice oblíbila jeho provokativní odhalující modely. V roce 1990 se Gaultier ukázal i širšímu publiku, když navrhl veškeré kostýmy pro film kontroverzního britského režiséra Petera Greenwaye Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover). Gaultier byl již dlouho Greenwayovým fanouškem a rozhodl se, že barvy šatů se budou měnit spolu se změnou scény. Vytvořil tak čtyři sady kostýmů: červené pro jídelnu, modré pro parkoviště, bílé pro koupelnu a zelené pro kuchyni.

jean paul gaultier 001

Milla Jovovich ve filmu Pátý Element

Gaultierova spolupráce s filmem pokračovala v roce 1997, kdy navrhl kostýmy pro sci-fi Luca Bessona Pátý element. Mnoho kritiků se shodlo, že Gaultierovy kostýmy byly to nejlepší, co film mohl nabídnout.

jean paul gaultier 001

Jean Paul Gaultier jaro / léto 2007 kolekce Haute Couture v Paříži

jean paul gaultier 001

Jean Paul Gaultier navrhl v roce 2008 design láhve pro Evian

Ačkoli jsou některé Gaultierovy modely považovány za přehnané, nelze pochybovat o tom, že patří mezi nejvlivnější návrháře 20. a 21. století.

jean paul gaultier 001

Lara Stone v kampani 2009

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál