autor:

Ranní rituál gentlemana - holení

kategorie:
Lifestyle&Travel
publikováno:
počet komentářů:
1
Ranní rituál gentlemana - holení

Listopadové dny ubíhají a veřejnost se musí vyrovnávat s vousy, které pomalu zahalují Českou republiku. Pichlavě raší na tvářích mužů, kteří se účastní osvětové akce Movember. Hladké tváře se změnily ve strniště už v prvních dnech, ti mužnější již v prvních hodinách po oholení.

Tento fakt se však citelně dotýká i v mnoha případech bezvousé poloviny populace, a to sice žen. Ty, které neshledávají mužný porost tváře za přitažlivý či vzrušující, mají v kalendáři zakroužkovaný poslední den v měsíci, kdy by se ze strniště a plnovousu měl stát plnohodnotný upravený knír. K této příležitosti jsme se rozhodli zavzpomínat na staré dobré časy péče o kníry a vousy.

 

knir

 

Jako první zmíníme způsob holení, který je jen pro opravdové muže. Trpělivé, vyrovnané a pokud možno, bez třesu rukou. Břitva je to nejtradičnější, po čem lze při holení sáhnout. Sklapovací nůž z kalené oceli bez špičky. Obtahuje se na speciálním kameni s kapkou oleje a na řemenu. Holení břitvou musí být velmi pečlivé a ten, kdo ho provádí, musí mít pevnou ruku a cit. Velmi snadno dojde k poranění. Dříve bylo zcela běžné docházet do holičství. Buď kvůli pohodlí, nebo kvůli neschopnosti se sám oholit. Cena břitvy se v současnosti pohybuje kolem 2000 korun, ale můžete si pořídit i břitvu za desetinásobek této ceny.

 

20100804-0947-49_razor

 

Když v masovém měřítku odzvonilo používání břitvy, bylo to z důvodu chytrého vynálezu, který usnadnil holení milionům mužů a tradiční holičství tak trochu ponechal v zapomnění. Řeč je o žiletce, tenkém ocelovém plíšku s dvojitým ostřím. Masové rozšíření ve 20. století přinesl fakt, že jej  King Camp Gillette zdokonalil a patentoval. S žiletkou se pojí také strojek, do kterého se upíná. Ten je v dnešní době považován za jeden ze symbolů starých dobrých časů a spousta mužů se k němu z nostalgie nebo zájmu ráda vrací. První typy byly jen kovové s oblou hlavou, ze které skoro neznatelně vyčnívala dvě ostří. Holení už bylo mnohem snadnější, ale i tak vyžadovalo soustředění a zručnost.

 

3406ec2ca8f166174cca3fd3fd8b0628

 

K novodobým způsobům holení, které už ve většině případů nelze považovat za rituál, patří vícebřité holicí strojky a elektrické strojky. V prvním případě vám při holení zvládne asistovat i podnapilá gorila, v druhém případě ani nepotřebujete zrcadlo, natož pak soustředění nebo cit.

Zkrátka dobré časy, kdy holení bylo rituálem a z každého muže dělalo alespoň na pár minut gentlemana, jsou pryč a my můžeme jen doufat, že to vousatá iniciativa Movember změní.

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


1 komentář

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál

TOPlist