autor:

Historie pánských klubů, míst zrodu myšlenek všech vyvolených

kategorie:
Lifestyle&Travel
publikováno:
počet komentářů:
0
Historie pánských klubů, míst zrodu myšlenek všech vyvolených

Pánské kluby, neboli Gentlemen’s clubs, vznikaly ve velké míře od začátku 18. století. Svůj význam si název ponechal až do konce 20. století, kdy se jím začaly označovat spíše striptýzové bary a jeho gentlemanská podstata se vytratila. Některé původní kluby však stále fungují a jejich členové jsou nadále stejnými gentlemany, jakými byli jejich předchůdci nebo zakladatelé.

První kluby, jejichž vznik se datuje na přelomu 17. a 18 století, vznikaly ve Velké Británii, konkrétně pak v Londýně. Členy byli hlavně úspěšní muži z vyšší třídy a šlechty. Celé dny trávili vyjednáváním, obchodováním a politikou, a do klubu docházeli probírat své záliby, veřejná témata, hrát karty nebo jen kouřit a popíjet. Hlavní však byla uvolněná konverzace, zbavená všech obchodních a pracovních témat. V takovém prostředí vznikaly myšlenky. Kluby se postupně formovaly a zaměřovaly se na čím dál specifičtější témata, jako jsou jachting, lov, automobilismus, dostihy či golf. Scházeli se zde muži, které spojovala hlavně jejich záliba. To ve 20. století pomalu převážilo fakt, že členství v klubu představovalo určitý společenský status a vznikaly různé hobby spolky nadšenců, bez důrazu na dress code, vzdělání i příslušnost. Ta je dodnes podstatná u univerzitních klubů nebo klubů veteránů.

 

shh_100309_02

 

Klubovny

 

Známé kluby, financované z fondů nebo příspěvků jejich movitých členů, potřebovaly reprezentativní prostory, které by přinášely pohodlí svým členům, dostatek prostoru pro kulturní a benefiční akce a také evokovaly prestiž daného spolku. Většinou se jednalo o několika patrový městský dům s recepcí, salónky, barem nebo jídelnou, několika pokoji pro významné hosty a hernu. Atmosféru těchto klubů není těžké popsat a mnozí si ji umí vybavit díky filmům nebo seriálům. Nejčastěji zmiňované a nejvíce viditelné jsou dnes golfové kluby, na kterých můžeme shledat mnoho původních rysů. Řeč je však o klubech prestižních a historických, ne těch, na jaké můžeme narazit na amatérském golfovém plácku.

 

 

Velká Británie

 

Prvním z řady pánských klubů byl White’s. Založil ho italský imigrant Francesco Bianco, jinak přezdívaný Francis White. Od počátku 18. století byl známý jako útočiště karbaníků, řadících se převážně mezi anglickou šlechtu. Postupně se však formovala jeho prestiž a nyní platí za nejexkluzivnější londýnský klub.

V roce 1778 se přestěhoval na svou stávající adresu v St James's Street. Sídlí v majestátním městském domě s velkými okny a arkýřem, ve kterém jeden z tehdejších členů, známý dandy Beau Brummell, sedával, aby byl z ulice co možná nejlépe vidět. Zmíněná exkluzivita klubu je podpořena nejen malým počtem členů, jichž se dá napočítat kolem pětiset, ale také devítiletou čekací lhůtou.

 

whites

© White´s klub

 

Nutno podotknout, že White’s je klub čistě pánský a ženy nejenže nemohou být členy, ale nesmí jej ani navštívit. Možná trochu staromódní, ale britské. Za členství v tak prestižním klubu se nikdo nemusí stydět, proto není nijak těžké dohledat, které významné osobnosti jimi jsou. Za zmínku stojí například současný premiér Velké Británie David Cameron nebo jeho otec Ian Cameron, svého času předseda klubu. Na St James’s Street už teď nesídlí jen White’s. Postupem času zde našlo útočiště několik dalších klubů, které pokračují ve šlépějích, seskupují členy s nejrůznějšími zálibami a příslušností nebo jen napravují ego zhrzeným uchazečům White’s.

 

Spojené státy

 

Pánské kluby nebyly oblíbené jen na území ostrovů. Během první poloviny 18. století se trend dostal i za oceán a ve spojených státech začaly vznikat první kluby, spojující gentlemany a jejich záliby piod jednou střechou. Jedním z nejstarších klubů na území USA je Old Colony Club v Plymouth, Massachusetts, založený v roce 1769.

Nebyla by to Amerika, jak ji známe, kdyby se nechlubila nějakým nej. Je jím Yale Club of New York City a jedná se o největší klub na světě. Čítá přes 11 000 členů a sídlí v dvaadvaceti patrové klubovně na Vanderbilt Avenue. Členství v klubu není tak exkluzivní záležitostí, jako je tomu u britského White’s, hlavním požadavkem je dokončené studium na Yale University. Benevolenci uplatňuje klub i v případě žen, manželek členů. Ty mohly od roku 1969 klub navštěvovat, i když měly oddělený vchod, od čehož však klub upustil a dnes mohou být všechny ženy s diplomem z Yale právoplatnými členkami. Možná, že právě to z mužů udělalo ty pravé gentlemany.

 

Yale-Club

© Yale Club of New York City

 

Yale Club of New York City není zdaleka jediným klubem v New Yorku, a zdaleka ne jediným, který se váže na některou ze světoznámých univerzit. Svůj klub zde má i Harward, Princetont nebo Cornell. Historie některých známých klubů je skutečně impozantní a mnohé stály za důležitými společenskými změnami Velké Británie i USA. Stejně zajímavé může být sledovat, jaké osobnosti se stávaly členy.

Těm kluby nepřinášely jen prestiž a zábavu, mohli se podílet na velkých myšlenkách i pomáhat potřebným. Dnes už členství v klubu není společenským statusem, kterým by mohl někdo zapůsobit. Přesto je myšlení příjemnější ve větším kolektivu, se sklenkou v ruce a v pohodlném křesle.

 

Jeden Gentlemen´s Club můžete sledovat i online. Je to ten náš a sdružuje všechna témata, o kterých muži potřebují číst...

 

worn gentlemens club logo

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál