autor:

Cirkus módy

kategorie:
Editors' View
publikováno:
počet komentářů:
0
Cirkus módy

 

Suzy Menkes je Angličanka, novinářka a uznávaná módní kritička. Natolik uznávaná, že během několika dekád její žurnalistické kariéry stihla tisk obohatit o více než 1,7 milionu slov. Ta byla přijímána jak s nadšením, tak s nenávistí a vztekem v článku poškozeného návrháře. Před nedávnem Menkes napsala pro The New York Times své osobní zamyšlení o tom, co se z módy a všeho kolem ní v poslední době stává. Ráda bych se s vámi podělila o několik nejzajímavějších postřehů.

Před dvaceti lety byste možná sotva postřehli, že ty černě oblečené skupinky stylových dam čekající u Bryant Parku jsou ve skutečnosti editorky nejvlivnějších světových magazínů a čekají na zahájení bláznivého týdne plného oblečení, večírků a nekonečného spěchu. Dnes je to jinak. Zásadně jinak. Kolem Lincolnova centra se sice možná proderete skrz čekající dav, ale pravděpodobně také v němém úžasu z toho, jaký vizuální cirkus se tam právě v tuto dobu odehrává. Známí či zatím neznámí lidé, ochotně pózují na požádání – někdy i bez něj. Ve více či méně extravagantních modelech, jež byly pečlivě vybírány a skládány dohromady několik dní dopředu s jediným cílem. Upoutat pozornost fotografů.    

Co se dnes děje před, venku a po přehlídkách, se nyní zdá stejně důležité, ne-li ještě důležitější než to, co se odehrává v pečlivě střežených stanech, kam normální smrtelník v podstatě nemá šanci se dostat. Je jasné, že venku stojící dav se nikdy nemůže vtěsnat dovnitř a tedy ani shlédnout show. Je to obrovská škoda a metaforicky řečeno rvačka o získání si přízně davu. Něco důležitého se ztratilo na cestě, kde přežijí nejspíše jen ti nejkřiklavější, nejbláznivější a nejblýskavější. Lidí, kteří by raději nepozorovaně vklouzli do stanu zadním vchodem a v klidu tak vstřebali přichystanou atmosféru a následně si upřímně užili show, bude dnes opravdu málo.

Newyorský týden módy přilákal minulý rok 232 000 návštěvníků a s dávkou nadsázky se dá říci, že už téměř nic z toho, co uvidíte před Lincolnovým centrem není ani jednoduché, ani nositelné a bohužel už často ani krásné. Protože kdo by to fotil?

Jistě, móda je o předvádění (se), ale možná v menší míře než která za každou cenu žadoní o fotoaparáty otočit se jejich směrem a stisknout spoušť…

 

 

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál