autor:

Ano a ne pro Alexandera Wanga

kategorie:
Editors' View
publikováno:
počet komentářů:
0
Ano a ne pro Alexandera Wanga

Po čtrnáctidenních dohadech zřejmě známe nového kreativního ředitele Balenciagy. Má jim být Alexander Wang, oficiální jmenování s nějvětší pravděpodobností proběhne někdy v následujícím týdnu (ovšem do té doby není nic stoprocentní). Pojďme si teď představit situaci, že Wang skutečně usedne do nejvyššího designerského křesla a řekněme si proč je a není dobrou volbou.

Svoji první kolekci prezentoval Wang před pěti lety. Prvních úspěchů se dočkal ihned - prodal modely řadě obchodníků, byl nominován na ceny CFDA. Ale i přestože Wang je nepopiratelně oblíbeným a talentovaným návrhářem, má svoje mezery. Lépe řečeno - velká mezera je mezi ním a Balenciagou.

 

2009balwang2011© Style.com ; Balenciaga 2009 X Wang 2011

 

Nicolas Ghesquière francouzský módní dům vybudoval. Můžete namítat, že Balenciaga má kořeny hluboko v polovině minulého století a zčásti máte pravdu. Ovšem Ghesquièrův vliv na její vývoj nejde vyvrátit. Každý jeho nástupce, ať už by jím byl Christopher Kane, nebo Mary Katrantzou, vstupuje do zavedeného kolosu, zdánlivě nemožného alternovat tak, aby ho to nepoškodilo.

Alexander Wang ze začátku produkoval kolekce uvolněného-chic charakteru, do kterých zasazoval sportovní části - tepláky, volné úplety. Čím novější jeho řada je, tím větší prostor dává malým detailům a důmyslnějším střihům. Dá se prohlásit, že před rokem 2010 zůstával koncept spíše v tom uvolnění a pohodlnosti, výrazné modely byly k vidění zřídka. Po jaru před dvěma lety přišla změna - více vrstev, více technologie, více vzorů, (o trochu) více barev. V zimě půl roku nato Wangovy modely maximálně využívají kůže, pruhů i krajky a v takové hladině se drží dodnes.

 

bal2008wang2012© Style.com ; Balenciaga 2008 X Wang 2012

 

Návrhářská hvězda má ve svých oděvech stejnou ostrost, jakou dával Ghesquière do Balenciagy, ale né takovou pevnost a dojem luxusní exkluzivity. Navíc, až na aktuální kolekci na jaro 2013 Wang nepřišel s ničím tak novým, aby to ohromilo svoji důmyslností. Sklízí komerční úspěch, protože je tak pohodlně extravagantní (a pod ochrannou rukou Anny Wintour). Narozdíl od Nicolase, který kombinoval barvy, vzory a střihové lahůdky, rozhodně není inovátorem.

Není pochyb o tom, že Wang musí nyní hodně přemýšlet o tom, jakým směrem se pohne. Protože pokud by se svoji estetikou inovoval návrhy samotného Cristóbala Balenciagy, nejspíš vznikne mišmaš již viděného díky Ghesquièrovi s koženými tepláky. Ale ne - možná to bude o hodně tmavší a "rockovější".

 

wang2012bal2008© Style.com ; Balenciaga 2008 X Wang 2012

 

V žádném případě nejde Alexandera jen kritizovat (nebo spíše o něm pochybovat). Rozhodně má i skvělé stránky, které značce přijdou vhod - zná umění dobrého doplňku (okované kabelky stále bodují po celém světě), mládí spojené s přizpůsobivostí, i okouzlení široké skupiny zákazníků díky zkušenostem z levnější a sportovnější linie T by Alexander Wang.

Balenciaga byla až dodnes "pojmem". Není jisté, jak se zabarví jeho přívlastek v příštích sezónách. Jisté je pouze to, že se změní, a to pořádně.

 

Sdílet článek

Pokud vás článek zaujal a chcete podpořit práci autora, nejjednodušší způsob, jak to udělat, je kliknout na "To se mi líbí". Vaše odezva nás vede k tomu, abychom pokračovali v publikování, a proto děkujeme za každé sdílení nebo komentář. REDAKCE WORN


0 komentářů

Sděl ostatním svůj názor...

Pro přidání příspěvku se prosím přihlašte, nebo zaregistrujte.

Okomentovat


Čti dál